Loading ...
close
logo

ترند لباس چیست؟| ترندها از کجا می‌آیند؟

ترند لباس چیست؟| ترندها از کجا می‌آیند؟

 

 

 

ترندها یکی از عناوینی هستند که این روزها همه جا به آن برخورد می‌کنیم. اگر به دنیای مد علاقه‌مند باشید یا صرفا به عنوان فردی که ظاهرش اهمیت می‌دهد علاقه داشته باشید در جریان اخبار دنیای مد قرار بگیرید و دوست داشته باشید بدانید مد جدید چیست، عنوان ترند حتما به چشمتان خورده‌است. ترندها نیروی محرکه اقتصاد صنعت مد هستند. ترندهای جدید هر فصل معرفی می‌شوند و مشتریان را ترغیب میکنند تا محصولات جدیدی از برندهای لباس و اکسسوری خریداری کنند.


ترندهای فشن در دسته های مختلفی میتوانند تقسیم بندی شوند. برای مثال: ترندهای رنگ یا نوع خاصی از اکسسوری یا یک استایل خاص یا یک مدل لباس مشخص مثل لباسهای اورسایز و...

 

 

 

ترند لباس چیست

ترند لباس چیست؟

 


سوالی که ممکن است برای شما پیش آمده باشد و باعث شده تا به سراغ این مقاله بیایید این است که ترندها از کجا می‌آیند؟ تحت تاثیر چه عواملی شکل می‌گیرند و محبوب می‌شوند. برندهای فشن و پوشاک بر چه اساسی تصمیم می‌گیرند که کالکشن های جدید لباس خود را طراحی کنند و از کجا میدانند از چه ترندهایی در محصولات خود استفاده کنند.


در این مقاله از مجله مد تهران مدا همه چیز درباره ترندهای فشن را برایتان می‌گوییم. همراه ما باشید.

 

بیایید با این سوال شروع کنیم و جلو برویم:

 

 

ترند Trend چیست؟


ترند “Trend” به معنای یک سبک یا رفتار خاصی است که در بین افراد در یک دوره زمانی مشخص محبوب می‌شود. ترندها در تمام حوزه‌ها و صنایع وجود دارند و از این عبارت فقط در صنعت فشن استفاده نمی‌شود. برای مثال دنیای تکنولوژی، اقتصاد، دکوراسیون داخلی و صنعت زیبایی نیز ترندهای مخصوص به خود را دارند.

 

 

ترندها از کجا می‌آیند؟

فشن ترندها


عمر ترندها ممکن است از یک فصل تا چند‌سال متغیر باشد. بعضی از ترندها عمر بلندتری دارند و اینقدر محبوب می‌مانند که به ترندهای همیشگی تبدیل شده و از مد خارج نمیشوند. به این دسته از ترندها کلاسیک Classic یا تایملس Timeless گفته می‌شود. در مقابل بعضی از ترندها ممکن است عمر کوتاه‌تری در حدود حتی یه ماه تا یک فصل داشته‌باشند. به این دسته از ترندها فد Fad  گفته می‌شود.

 

 

 

  وبینار ترند شناسی و پیش‌بینی مد               خریداری کنید!

 

 

چه عواملی روی به وجود آمدن ترند مد تاثیر‌گذار است؟


مد همیشه بازتابی از جامعه و رویدادهای جاری بوده و هست، بنابراین عوامل زیادی میتوانند باعث به وجود آمدن ترندها بشوند مثل عوامل اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و ...

از عوامل دیگری که میتوانند روی به وجود آمدن و محبوب شدن یک ترند مد تاثیرگذار باشند میتوان به لیست زیر اشاره کرد:

  • لباس‌های نمادین افراد مشهور
  • فیلمها و سریال‌ها
  • برندهای مشهور مد
  • طراحان لباس مشهور
  • کالکشن‌های لباسی که برندها در هفته‌های مد نمایش می‌دهند
  • تولیدکنندگان پارچه
  • استایلهای خیابانی
  • اینفلوئنسرها و بلاگرها

 

 

 

ترندها از کجا شروع می شوند

ترندها از کجا شروع می شوند

 


چرخه مد چیست؟


روند مد به صورت چرخه ای است که به آن چرخه مد می‌گویند. یک چرخه پنج مرحله ای که با معرفی ترند شروع می شود و با منسوخ شدن به پایان می رسد. در مرحله اول ما اصطلاحا می‌گوییم چیزی مد شده‌است و در مرحله آخر آن اصطلاحا می‌گوییم مدلی از مد افتاده‌است. هنگامی که یک ترند مد به اوج محبوبیت می رسد و توسط افراد مختلف در سطح وسیع استفاده می‌شود، محبوبیت آن رفته رفته کمتر می‌شود تا زمانی که منسوخ از مد خارج شده تلقی شود.

 

 

چرخه مد چیست

چرخه مد چیست

 

ترند در نهایت وارد مرحله پایانی چرخه می شود، جایی که توسط صنعت مد و مصرف کنندگان رد می شود و دیگر مورد علاقه آنها نیست. با این حال، به دلیل ماهیت چرخه ای مد، ترند منسوخ شده ممکن است در نهایت پس از مدتی دوباره وارد چرخه مد شود.

 

 

ترند جدید

 

 

ترندها تکرار می‌شوند


همانطور که گفتیم، ترندهای مد اغلب چرخه ای هستند و ممکن است دوباره به چرخه مد برگردند و مد شوند. بسیاری از ترندهای فشن با الهام از دهه‌های گذشته دوباره محبوب می‌شوند اما با توجه به شرایط حاضر ممکن است تغییراتی داشته‌باشند. استفاده از ترندها در طراحی محصولات اهمیت زیادی دارد.

اینکه شما به عنوان یک برند فشن بدانید چطور با توجه به سلیقه مشتریان و همینطور هویت برندتان از چه ترندهایی و چگونه استفاده کنید میتواند مستقیما در افزایش یا کاهش فروش و در نتیجه سودآوری شما تاثیرگذار باشد. بنابراین پیش بینی ترندها آنقدر مهم است که تبدیل به یک شغل شده است. طراحان لباس، برندهای مشهور فشن، نویسندگان مد و رسانه‌ها با شرکتهای پیش بینی مد در زمینه تشخیص ترندهای فصل‌های آینده همکاری می‌کنند.

 

 

استریت استایل

استریت استایل و ترندها

 


پیش بینی مد چیست؟


 ترند شناسی و پیش‌بینی مد به روند تشخیص ترندها در آینده اطلاق می‌شود. این پروسه به برندهای فشن و طراحان لباس کمک می‌کند تا از ترندهای جدید که قرار است در آینده محبوب شوند اطلاع پیدا کنند و از این ترندها در طراحی و تولید محصولات خود استفاده کنند. روند پیش بینی مد پروسه ای پیچیده است چرا که به وجود  آمدن و محبوب شدن ترندها به عوامل مختلفی بستگی دارد. به همین دلیل است که شرکتهایی به وجود آمده‌اند که به صورت تخصصی در زمینه پیش بینی ترندها در حوزه های مختلف فعالیت میکنند. شرکتهای پیش بینی مد متشکل از افراد متخصصی است که در سراسر دنیا به تحقیق و جمع ‌آوری اطلاعات و مشاهده می‌پردازند.

مجموع این اطلاعات به شرکتهای پیش بینی مد کمک میکند تا بتوانند اطلاعات معتبری در زمینه پیش بینی مد به مشتریان خود ارائه دهند. شرکتهای پیش بینی مد از طریق این اطلاعات به مشتریان خود میگویند تا از چه ترندهایی برای طراحی محصولات خود برای فصول آینده استفاده کنند.

پیش بینی مد و ارائه اطلاعات در زمینه ترندهای جدید برای هر برند و شرکتی میتواند متفاوت باشد چرا که مشتریان و رفتار مصرف کنندگان و همینطور هویت هر برند میتواند با دیگری متفاوت باشد.

 

 

 

پیش بینی مد چیست

پیش بینی مد چیست

 

 

یک ترند چگونه شروع می‌شود؟


امروزه، بیشتر روندهای مد یا ترندها با طراحان لباس و برندهای فشن در هفته‌های مد شروع می شود. آنها کالکشنها یا مجموعه‌های مد خود را تحت عنوان کالکشنهای بهار-تابستان و پاییز-زمستان بر اساس بر اساس سیگنال ها و الهاماتی که در طول فصلهای گذشته و عوامل دیگر دریافت می کنند طراحی و ارائه می‌کنند. این سیگنال‌ها ممکن است از طرف پیش‌بینی‌کنندگان روند، فرهنگ عامه Pop Culture، افراد مشهور، موسیقی، سیاست، طبیعت یا عوامل دیگر باشد. این کالکشنها در طول هفته های مد به خبرنگاران، خریداران و ستاره ها نمایش داده می‌شود.

 

عکس‌ها و تحلیلهایی که روزنامه‌نگاران مد و عکاسان فشن ایجاد می‌کنند و تصمیمات خریدی که توسط خریداران خرده‌فروش و افراد مشهور مد پیش گرفته می‌شود، بر نحوه درک عموم از کار طراح تأثیر می‌گذارد.

 

تولید کنندگان پوشاک و برندهای سطوح پایین تر صنعت مد از این کالکشنها الهام گرفته و طرح هایی می سازند که برای عموم مردم مقرون به‌صرفه باشد. ترندهای مد سپس به مراکز خرید، مجتمع‌های خرید و بوتیک ها و فروشگاه‌های پوشاک گسترش می‌یابد. بعضی از ترندها در یک کشور شروع می شوند و به نقاط دیگر گسترش می یابند، در حالی که بعضی دیگر ممکن است منحصر به یک منطقه جغرافیایی باشند.

البته باید این نکته را در نظر بگیریم که در حالی که خانه های مد و برندهای مشهور فشن تاثیر زیادی بر شروع و محبوب شدن ترندها دارند، اما دیگر تنها عامل تأثیرگذار بر ترندها در دنیای امروز نیستند. ترندها در حال حاضر ممکن است از جاهای دیگری مثل استایلهای خیابانی، اینفلوئنسرها، بلاگرها، تیک‌تاکرها و شبکه‌های اجتماعی نیز به وجود آمده و به منبع الهام طراحان مد و برندهای فشن برای طراحی محصولات تبدیل شوند.

 

 

فرق مد و ترند

فرق مد و ترند

 


فرق مد با ترند چیست؟


فشن یا مد به جدیدترین استایل، مدل لباس، اکسسوری، کفش‌، نوع آرایش و مدل مو گفته می‌شود. ترندها بخشی از فشن یه دوره زمانی هستند که الهام بخش فشن آن دوره محسوب می‌شوند. برای مثال وقتی از ترندهای دهه 1920 صحبت میکنیم میگوییم فشن دهه 1920. در واقع مجموعه ای از ترندهای مختلف، فشن یه دوره تاریخی را تشکیل داده‌اند.

 

 

 

ثبت نظر

 

 

فرم سفارش

 

ارتباط با ما در واتساپ

 

تماس با ما

 

 

جهت اطلاع از دوره های آموزشی تهران مُدا تماس بگیرید.

 

 

    

 

 

جهت اطلاع از دوره های آموزشی تهران مُدا تماس بگیرید.

 

ارتباط با ما در واتساپ

 

تماس با ما

 

فرم سفارش

 

 

    

 

 

مجله ای تخصصی و آموزشی برای دوست داران دنیای مُد و زیبایی

تهران مُدا در شبکه های اجتماعی:

 

               

 

 

   مجله ای تخصصی و آموزشی برای دوست داران دنیای مُد و زیبایی

 

تهران مُدا در شبکه های اجتماعی:

 

               

 

 نمادها و درگاه ها

logo-samandehi

 

کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد