Loading ...
close
logo

مود برد چیست؟| چگونه مودبرد فشن درست کنیم؟

مود برد چیست؟| چگونه مودبرد فشن درست کنیم؟

 

 

 

مود برد فشن چیست؟


مود برد فشن Fashion Moodboard (یا برد الهام) Inspiration Board یک کلاژ از تصاویر و چیزهایی است که نشان‌دهندۀ استایل تصویری خاص دیجیتالی یا فیزیکی است. در حالی‌که مود بردهای فیزیکی عموماً از مقوا یا فوم ساخته شده‌اند که شما می‌توانید اقلام جمع‌آوری شده خود را بر روی آن‌ها سنجاق کنید، مود بردهای دیجیتالی با استفاده از نرم‌افزار ویرایش عکس یا وبسایت‌هایی ساخته می‌شوند که امکان ایجاد مود بردهای تعاملی را فراهم می‌کنند.

 

 

مودبرد طراحی لباس

 

 

مود بردهای فشن می‌توانند شامل تکه‌های مجله، عکس‌، نمونه‌های رنگ، نمونه‌های محصول، نمونه‌های بافت، اکسسوری و ملزومات مثل دگمه، زیپ و ... و چیزهای دیگری باشند. از مودبردها میتوانید برای مقاصد مختلفی استفاده کنید. استفاده از مودبرد فقط مخصوص طراحان لباس یا استایلیستها نیست. شما می‌توانید از یک مود برد برای پروژه‌های شخصی خود نیز استفاده کنید. مثلا پیدا کردن استایل شخصی‌  یا برای اشتراک گذاری آن با برنامه‌ریز مراسم عروسی‌تان به‌منظور نشان دادن تصویر ایده‌آل‌تان برای روز ویژۀ خود استفاده کنید.

 


هدف و فایدۀ مود برد فشن چیست؟


هدف از مود برد فشن کمک به شناسایی مضامین رایج در حوزۀ علایق مرتبط به فشن شما می‌باشد. اگر طراح لباس هستید، درست کردن مودبرد به شما کمک می‌کند تا بتوانید در نهایت به یک کالکشن لباس منسجم برسید. طراحی لباس هدفمندتری داشته باشید و لباسهایی که طراحی میکنید دارای داستانی باشند. اگر استایلیست هستید تهیه مودبرد به شما کمک میکند تا یک داستان معنادار با توجه به موضوع مورد نظر برای پروژه بعدی خود داشته باشید.

اگر از مودبرد برای استفاده شخصی استفاده میکنید. تهیه این برد به شما کمک میکند، سمت و سوی مشخصی برای ظاهر خود اتخاذ کنید، به الهامات جدیدی برای ایجاد استایلهای جدیدتر، رنگ‌ها یا طرح برسید و به کمک آن از خریدهای بی‌برنامه‌ای که در مغایرت با کمد لباستان است جلوگیری کنید.

 

 

 

 

ود برد فشن

 

 


چه تصاویری را باید در مود برد فشن خود قرار دهید؟


شما می‌توانید هر تصویری که دوست داشته باشید، چه به‌صورت فیزیکی و یا دیجیتال را در مود برد فشن خود قرار دهید:


• تصاویر پوشاک: مود برد فشن شما باید شامل تصاویری از لباس‌هایی باشد که برای شما الهام‌بخش هستند.  میتوانید در مودبردتان تصاویری از لباسهایی از برندهای مورد علاقه‌تان، لباسهایی که در اینترنت یا شبکه‌های اجتماعی می‌بینید، مجلات، استایلهای خیابانی و حتی لباس‌های خودتان داشته‌باشید.


• اقلام جداگانه: برای مثال اگر دارید برای استایل شخصی خود یک مودبرد می‌سازید، اگر از یک تاپ خاص خوشتان می‌آید، حتی اگر مطمئن نیستید باید آن را با چه چیزی بپوشید، عکس آن را به مود مورد خود اضافه کنید. همان‌طور که تصاویر بیشتری را جمع‌آوری می‌کنید، ممکن است متوجۀ یک ست جالب شوید، یا بر اساس آن تاپ به یک ایدۀ جدیدی برسید.

 

 

چگونه طراح لباس شویم؟                   ادامه مطلب

 


• پالت‌های رنگ: پالت‌های رنگ از فشن گرفته تا برنامه‌ریزی برای ازدواج یک وجه اشتراک در هر مود بردی هستند، چرا که به ایجاد یک مود و جریان خلاقیت کمک می‌کنند. در هنگام طراحی مود برد فشن خود، طرح‌های رنگی که دوست دارید را نگه‌دارید تا در زمان خرید یا طراحی لباس بدانید باید به دنبال چه رنگ‌هایی باشید.


• هنر: نقاشی، عکس‌برداری، و کلاژ تصاویر ممکن است در مقابل مسیر فشن شما بی‌اهمیت به‌نظر برسند، اما مفهوم مود برد فشن تماماً دربارۀ تسخیر یک حس خاص است که بتوانید به‌واسطۀ آن خود را در هنگام خرید یا طراحی یا استایلینگ مهار کنید و دنیای هنر هم شامل گنجینه‌ای از اقلام است. در حین جمع‌آوری تصاویر، هر تکۀ هنری را که چه به‌خاطر پالت رنگ، شکل یا انرژی‌اش، به شما الهام می‌بخشد به مودبرد خود اضافه کنید.


• نمونه‌پارچه و ملزومات: اگر در حال ساخت یک مود برد فیزیکی هستید، تکه‌هایی از محصول یا ملزوماتی که دوست دارید مثل پارچۀ مخمل کبریتی یا یک تکه چرم را به آن بیفزایید، و این کار مسیر فشن شما را مشخص می‌کند. و اگر در حال ساخت یک مود برد دیجیتالی هستید، تلاش کنید نمونه‌های دیجیتالی این اقلام را به‌صورت آنلاین بیابید: مثل تصویر مشخصی از یک نوع پارچه یا یک دکمه که برایتان الهام بخش است و دوست دارید از آنها در طراحی لباس یا استایل شخصی خود از آن استفاده کنید.

 

 

 

ساخت مود برد

 

 


4 نکته برای ساخت یک مود برد فشن


در اینجا چند نکته آمده که به شما در ساخت یک مود برد فشن بی‌نقص کمک می‌کند:


1- فعلا جمع‌آوری کنید، بعدا حذف کنید.

در شروع، شما ممکن است به‌دلیل تلاش برای تصمیم‌گیری بر سر چیزهایی که باید وارد مودبرد خود کنید یا نه، متوقف شوید یا کند پیش بروید. با این‌حال، یکی از اهداف اصلی هر مود بردی کمک به شما برای دیدن الگوهایی در حوزۀ مورد علاقه‌تان، و تصمیم‌گیری برای پیداکردن مسیر مناسبی برای دنبال‌کردن است.

هر تصویری که با شما حرف می‌زند، بدون فکرکردن به این‌که آیا در یک مود خاص می‌گنجد یا نه جمع‌آوری کنید. حذف محدودیت‌ها به شما این امکان را می‌دهد که تا جای ممکن داده جمع‌آوری کنید و به‌تبع وقتی در حال ساخت مودبرد خود هستید به شما انتخاب‌های فراوانی می‌دهد.

 

 


2- مودبردهای متعددی بسازید.

وقتی صحبت از فشن به میان می‌آید هر کسی یک تصور تک و مفرد ندارد. شما ممکن است به این نتیجه برسید که برای رویکردهای فشن مختلف نیاز به مود بردهای متعددی دارید.

برای مثال، شما می‌توانید مود بردهایی بر اساس فصل («ایده‌هایی برای پوشاک پاییزه»، «پوشاک زمستانه» یا «لباس‌های بهاره») داشته باشید.

یا بنا به موقعیت («لباس کار»، «رویدادهای ویژه») یا حتی بر اساس ترندهای فشن‌های مختلفی که دوست دارید امتحان کنید مودبردهای خود را طبقه‌بندی کنید.

 


3- در روند ساخت مودبرد به‌دنبال مضامین و الگوها بگردید.

زمانی که به تعداد کافی عکس دارید، آن‌ها را کنار هم جمع کنید و به‌دنبال مضامین مشترک بگردید. این مضامین می‌توانند مرتبط به رنگ، محصول یا طرح‌شان باشند. حتی اگر در همان شروع احساس کنید که الهام‎تان تمام شده، ممکن است متوجه شوید تعداد زیادی از مدل‌هایتان جین کتان، پیراهن، یا تاپ بدون آستین پوشیده‌اند، که این خود یک حس یا مود فراگیر است که شما به‌دنبال آن هستید.

 

 

 

 

چگونه مود برد درست کنیم

 


4- اجازه دهید مودبردتان ادامه داشته باشد.

حتی بعد از این‌که زمان زیادی را صرف جمع‌آوری عکس‌ها کردید، بردهایتان را ساختید و استایل شخصی خودتان را شکل دادید و یا کالکشن لباس خود را طراحی کردید، به این معنا نیست که مسیر شما به پایان رسیده است. فضایی برای تکامل باقی بگذارید. همان‌طور که شما تغییر می‌کنید، تفکر فشن و طراحی شما نیز باید تغییر کند. وقتی تصاویر جدیدی به مود برد خود اضافه می‌کنید، ممکن است به عکسی برخورد کنید که دیدگاه شما را تغییر دهد و شما را در مسیری جدید و هیجان‌انگیز قرار دهد.   

ثبت نظر

 

 

فرم سفارش

 

ارتباط با ما در واتساپ

 

تماس با ما

 

 

جهت اطلاع از دوره های آموزشی تهران مُدا تماس بگیرید.

 

 

    

 

 

جهت اطلاع از دوره های آموزشی تهران مُدا تماس بگیرید.

 

ارتباط با ما در واتساپ

 

تماس با ما

 

فرم سفارش

 

 

    

 

 

مجله ای تخصصی و آموزشی برای دوست داران دنیای مُد و زیبایی

تهران مُدا در شبکه های اجتماعی:

 

               

 

 

   مجله ای تخصصی و آموزشی برای دوست داران دنیای مُد و زیبایی

 

تهران مُدا در شبکه های اجتماعی:

 

               

 

 نمادها و درگاه ها

logo-samandehi

 

کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد