Loading ...
close
logo

مت گالا و تم آن: ضیافت هنر و فشن

مت گالا و تم آن: ضیافت هنر و فشن


 

هر سال، دنیای مد مشتاقانه منتظر مراسم مت گالا (Met Gala) ، یکی از بزرگترین و متفاوت‌ترین رویدادهای این صنعت است. از لباس‌های خیره‌کننده گرفته تا حضور ستاره‌های مشهور، مت گالا ضیافتی بزرگ از مد، خلاقیت و هنر است. در این مقاله از مجله مد تهران مدا، به تاریخچه مت گالا، اهمیت آن و هر چیزی که باید در مورد این شب فراموش نشدنی بدانید، می‌پردازیم. همراه ما باشید.

 

بلیک لایولی مت گالا

بلیک لایولی مت گالا

 

مت گالا چیست


رویداد مت گالا که با عنوان مراسم خیریه موزه لباس هم شناخته می شود، یک رویداد سالانه  جمع آوری کمک های مالی برای موسسه لباس موزه هنر متروپولیتن در شهر نیویورک است. این رویداد معمولا در اولین دوشنبه ماه می برگزار می شود و نشان دهنده افتتاح نمایشگاه مد سالانه موسسه لباس است. مت گالا یکی از معتبرترین رویدادها در تقویم مد با لیستی بلند بالا از مهمانان است که شامل افراد مشهور، نمادهای مد و رهبران صنعت می‌شود.

 

لباس کیم کارداشیان در مت گالا

لباس کیم کارداشیان در مت گالا

 

تاریخچه مت گالا


مت گالا تاریخچه ای غنی دارد که به سال 1948 بازمی گردد زمانی که این رویداد برای اولین بار برگزار شد. مراسمی که در ابتدا فقط برای جمع‌آوری کمک‌های مالی بود، اما در طول سال‌ها، به یک رویداد پر ستاره تبدیل شد که برخی از بزرگ‌ترین نام‌های مد، موسیقی و سینما را به خود جذب کرد. در سال 1972، دیانا وریلند (Diana Vreeland)، طراح و یکی از شخصیت‌های تاثیرگذار در صنعت، سرپرستی مؤسسه لباس را بر عهده گرفت و این رویداد را به یک پدیده به یادماندنی تبدیل کرد. چشم انداز وریلند این بود که رویدادی ایجاد کند که هم آثار به نمایش گذاشته شده مؤسسه لباس را به نمایش بگذارد و در کنار آن تلاقی مد و هنر را جشن بگیرد.  در حال حاضر انا وینتور (Anna Wintour) سردبیر مجله وگ آمریکا و اندرو بولتون (Andrew Bolton) برگذار کننده و کیوریتور این رویداد هستند.

 

تاریخچه مت گالا

تاریخچه مت گالا


    

تم مت گالا


در طول سال‌ها، مت گالا به خاطر مضامین عجیب و غریب و لباس‌های شگفت‌انگیزش مشهور شده است. هر سال، موضوع رویداد بر اساس موضوع نمایشگاه سالانه مؤسسه لباس جنبه خاصی از مد را بررسی می کند. این موضوع تم مراسم و کد پوششی برای مهمانان را تعیین می‌کند. مضامین اغلب قابل تفسیر هستند و به شرکت کنندگان این امکان را می دهند که با لباس های خود خلاقیت داشته باشند و روی فرش قرمز اظهار نظر کنند. در کنار این مراسم مت گالا فرصتی طلایی برای برندهای مد و طراحان لباس برای رقابت و به نمایش گذاشتن هنر و خلاقیتشان است.
در سال‌های اخیر، مضامینی مثل «اجسام آسمانی: مد و تخیل کاتولیک» (Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination,")، «کمپ: یادداشت‌هایی درباره مد» (Camp: Notes on Fashion) و «درباره زمان: مد و طول زمان» (About Time: Fashion and Duration) از مورد بحث ترین موضوعات بوده‌اند.

 

لیدی گاگا در مت گالا

لیدی گاگا مت گالا

 

نکاتی درباره مت گالا


یکی از هیجان‌انگیزترین قسمت‌های مت گالا، فرش قرمز آن است، جایی که افراد مشهور و نمادهای مد لباس‌های خود را به نمایش می‌گذارند و در مقابل دوربین خبرنگاران حاضر می‌شوند. فرش قرمز اغلب مملو از استایل‌های جسورانه است، از رنگ های چشم نواز و جزئیات پیچیده گرفته تا طرح های آوانگارد که مرزهای مد را جابجا می کند. علاوه بر لباس‌ها، مت گالا برای مهمانان مشهورش نیز شناخته شده است. در طول سال‌ها، برخی از بزرگ‌ترین نام‌های صنعت موسیقی و فیلم از جمله ریانا، بیانسه، لیدی گاگا و کیم کارداشیان در این مراسم شرکت کرده‌اند.

 

مراسم مت گالا

مراسم مت گالا

 

هدف اصلی از برگذاری مت گالا


در کنار این قسمت‌های جذاب که همیشه در شبکه‌های اجتماعی نقل محافل می‌شوند، مت گالا همچنین یک رویداد جمع آوری خیریه مهم برای موسسه لباس به شمار می‌رود. این رویداد برای نمایشگاه‌ها، دارایی‌ها و بهبود سرمایه مؤسسه کمک مالی جمع‌آوری می‌کند و به این موسسه اجازه می‌دهد تا به ماموریت خود در حفظ و ترویج تاریخ مد ادامه دهد. در سال‌های اخیر، این رویداد میلیون‌ها دلار جمع‌آوری کرده است و قیمت بلیط‌های آن بیش از 30000 دلار است.

 

 

به یادماندنی‌ترین‌ تم های مت گالا


مت گالا در طول این سال ها موضوعات واقعاً قابل توجه و به یاد ماندنی داشته است. در اینجا بعضی از بهترین موضوعاتی که تأثیر ماندگاری داشته اند را به ترتیب برایتان نوشته‌ایم:

 

 

Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination (2018)
این موضوع به بررسی تأثیر مذهب کاتولیک بر مد پرداخته بود. بعضی از لباس‌ها با الهام از شمایل‌نگاری مذهبی طراحی شده بودند و واقعاً چشم نواز بودند.

 

بلیک لایولی در مت گالا

بلیک لایولی در مت گالا

 

تم مت گالا 2018

تم مت گالا 2018

 

کیتی پری مت گالا

کیتی پری مت گالا

 

تم مراسم مت گالا 2019

تم مراسم مت گالا 2019

 

 

 

China: Through the Looking Glass (2015)
این تم روی تأثیر فرهنگ چینی بر مد تمرکز داشت و نتیجه آن مجموعه‌ای از لباس‌های خیره‌کننده با الهام از نقوش سنتی چینی در مراسم مت گالا در سال 2015 بود.

 

مت گالا

مت گالا

 

لباس ریانا در مت گالا

لباس ریانا در مت گالا

 

 

Punk: Chaos to Couture (2013)
این تم همان طور که از نامش مشخص است به جنبش پانک اختصاص داشت و لباس هایی جنجالی و شورشی را به نمایش می گذاشت که مرزهای مد را جابجا می کرد.

 

کیت ماس مت گالا

کیت ماس مت گالا

 

پانک مت گالا

پانک مت گالا

 


Camp: Notes on Fashion (2019)

این یکی از خاص ترین موضوعات مت گالا در طول تاریخ برگذاری این مراسم بود که از سبک هنری کمپ تجلیل می کرد، سبکی که از مشخصه‌های اصلی آن افراط، زیاده روی و شوخ طبعی است. لباس‌ها رنگارنگ، عجیب و غریب و جسورانه بودند و رویدادی واقعا فراموش‌نشدنی را رقم زدند.

 

مت گالا 2019

مت گالا 2019

 

تم مت گالا 2019

تم مت گالا 2019

 

مهمانان مت گالا

مهمانان مت گالا

 

مراسم مت گالا 2019

مراسم مت گالا 2019

 


جنجالی‌ترین لباس‌های مت گالا


پیراهن خز زرد ریانا (Rihanna) در مراسم سال 2015:

پیراهن زرد خیره کننده ریانا در مراسم مت گالا با موضوع " China: Through the Looking Glass " در سال 2015 حسابی سر‌و‌صدا به پا کرد. شنل خزدار و زیبای زرد او، طراحی شده توسط Guo Pei، توجه زیادی را در شبکه‌های اجتماعی به خود جلب کرد و الهام بخش میم ها و بحث های بی شماری شد. بسیاری لباس ریانا را به یک املت بزرگ تشبیه می‌کردند!

 

rihanna در مت گالا

rihanna در مت گالا

 

 


لباس‌های چند شکلی لیدی گاگا (Lady Gaga) در مراسم سال 2019:

لیدی گاگا در مراسم مت گالا با مضمون «کمپ: یادداشت‌هایی درباره مد» وارد صحنه شد. او با یک پیراهن شب حجیم به رنگ صورتی تند روی فرش قرمز ظاهر شد و به تدریج سه تغییر لباس دیگر را نشان داد که هر کدام از لباس قبلی فوق‌العاده‌تر بودند. . ظاهر چندگانه او که توسط برندون ماکسول (Brandon Maxwell) خلق شده بود، موضوع کمپ را زنده کرد و حس مد نمایشی او را به نمایش گذاشت.

 

لیدی گاگا مت گالا

لیدی گاگا مت گالا

 


سارا جسیکا پارکر (Sarah Jessica Parker) در مراسم سال  2015 با سربند آتشین"Flaming Headpiece":

سارا جسیکا پارکر که به دلیل خوش‌پوشی و انتخاب های مد جسورانه اش شناخته می شود، در فرش قرمز مت گالا با موضوع " China: Through the Looking Glass "  با کلاه یا تاج خود توجه همه را به خود جلب کرد. سرپوش سفارشی او توسط فیلیپ تریسی Philip Treacy طراح کلا مشهور طراحی شده بود. این سرپوش با شعله‌های آتشین طلایی تزیین شده بود و کاملاً با تم رویداد هماهنگی داشت.

 

سارا جسیکا پارکر مت گالا

سارا جسیکا پارکر مت گالا

 

لحظه سیندرلایی زندایا (Zendaya) در سال 2019:

زندایا در این مراسم با لباسی سفارشی سازی شده توسط تامی هیلفیگر (Tommy Hilfiger) که به افسانه سیندرلا ادای احترام می کرد روی فرش قرمز این مراسم حضور پیدا کرد. این لباس ناگهان با نورهایی جادویی روشن شد و زندایا را به یک شاهزاده خانم مدرن تبدیل کرد. نگاه غریب و مسحورکننده حاضران را مجذوب خود کرد و تحسین گسترده ای را برانگیخت.

 

زندایا مت گالا

زندایا مت گالا

 

 

 

 

 

فرم سفارش

 

ارتباط با ما در واتساپ

 

تماس با ما

 

 

جهت اطلاع از دوره های آموزشی تهران مُدا تماس بگیرید.

 

 

    

 

 

جهت اطلاع از دوره های آموزشی تهران مُدا تماس بگیرید.

 

ارتباط با ما در واتساپ

 

تماس با ما

 

فرم سفارش

 

 

    

 

 

مجله ای تخصصی و آموزشی برای دوست داران دنیای مُد و زیبایی

تهران مُدا در شبکه های اجتماعی:

 

               

 

 

   مجله ای تخصصی و آموزشی برای دوست داران دنیای مُد و زیبایی

 

تهران مُدا در شبکه های اجتماعی:

 

               

 

 نمادها و درگاه ها

logo-samandehi

 

کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد