Loading ...
close
logo

طراحی لباس آوانگارد چیست | سبک اوانگارد

طراحی لباس آوانگارد چیست | سبک اوانگارد

 

 

طراحی لباس آوانگارد

 


هرکدام از طراحان لباس تاثیرگذار در دنیای مد سبک و امضای شخصی خود را دارند. سبک آوانگارد یکی از سبک‌هایی است که در حوزه فشن هم راه خود را پیدا کرده‌است. بسیاری از طراحان لباس از جمله یوجی یاماموتو و ریک اونز در این سبک طراحی می‌کنند. در این مقاله از مجله مد تهران مدا با سبک آوانکارد در فشن بیشتر آشنا می‌شوید.

 


 اوانگارد چیست؟


آوانگارد یکی از پربارترین جنبش‌های هنری است که در تمام شاخه‌ها از موسیقی گرفته تا مد نفوذ کرده‌است. آوانگارد هنجارهای تثبیت شده را با روش‌های تجربی و نوآوری به چالش می‌کشد. تعریف مناسب مد آوانگارد می‌تواند این باشد:
« جنبشی مترقی و آینده‌‌نگر، جان گرفته از طراحان خلاق و هنرمندانی که بر خلاف جریان رایج حرکت کرده و ایده‌هایی خارج از چهارچوب‌‌های قراردادی مطرح می‌کنند. لباس‌های آوانگارد به بدن انسان شکلی نو می‌دهند و با ساختارشکنی و برداشت‌های جدید، شیوه‌های جدیدی برای ایجاد ارتباط با محیط خود بیان می‌کنند.

مشخص‌ترین خصوصیت در آثار طراحان مد آوانگارد، هنجارشکنی است.

 

 

طراح لباس اوانگارد

 

 

 

 

تفاوت سبک آوانگارد و اوت‌کوتور

 


نکته‌ای که باید به خاطر بسپاریم این است که گرچه آوانگارد جنبش زیبایی‌‌شناسی است که هنجارها را کنار می‌زند ولی نباید با اوت‌کوتور و لباسهای مفهومی که گاهی  قوانین و محدودیت‌های پوششی را نقض می‌کند، اشتباه گرفته شود. تفاوت بین آوانگارد و اوت کوتور از اسم آن‌ها مشخص است. اوت کوتور یعنی خیاطی سطح بالا. لباسهای اوت کوتور از با کیفیت‌ترین مواد اولیه و به دست ماهرترین استادکاران و از طریق تکنیک‌های مختلف و پیچیده اجرا و دوخته می‌شوند. صنعت اوت‌کوتور لزوما مخالف جریانی نیست بلکه ترجیح می‌دهد تا لباس‌هایی به شدت مفهومی و پر از چزئیات تولید کند؛ دقیقا بر خلاف پوشاک آماده یا Ready-to-Wear.

 

 

طراحی لباس اوانگارد

 

 

البته طراحان مد با الهام از سبک آوانگارد لباس‌های اوت‌کوتور هم طراحی می‌کنند اما هدف از اجرای این لباسها صرفا ارائه در نمایش مد یا اجراهای هنری است.
پوشاک آماده‌ی آوانگارد معمولا قابل دسترسی‌تر است و از ویژگی‌های آن برش‌هایی جسورانه، پالت رنگی تک‌‌‌رنگ  و لایه‌لایه بودن لباسها است.
یکی از ارزش‌های اساسی سبک آوانگارد آزمون و خطا و به دست آوردن یک تجربه جدید در طول پروسه طراحی تا اجراست.
مد آوانگارد خیلی درگیر به رخ کشیدن اندام از طریق لباس‌ نیست بلکه بیشتر به دنبال آراستن آن با شیوه‌های جدید و ایجاد گفتمان بین بدن و محیط اطراف از طریق طرح‌های تندیس‌وار و اغلب الهام گرفته از پوشاک مردانه است.

 


طراحان لباس آوانگارد

 


طراحان بسیاری در سبک آوانگارد کار میکنند. طراحانی که به نوعی شیوه‌ی لباس پوشیدن و درک مردم از لباس‌ها را تغییر و شکل جدیدی به آن دادند. جنبشی که در ابتدا مردم با دیده‌ تردید و تعجب به آن می‌نگریستند امروزه با ویژگی پیشرو بودن و آینده‌نگری خود به پدیده‌ای جهانی تبدیل شده‌است.

 

 

فشن اوانگارد

 


طراحانی مثل کام دگارسون Comme des Garçons ، آن دمولیمستر Ann Demeulemeester و ریک اونز Rick Owens به خاطر طرح‌های زیبای خود در سبکآوانگارد شناخته می‌شوند و افراد مشهوری مثل کیت بلانشت Cate Blanchett ، تیلدا سوئینتون Tilda Swinto, و بیورک Björk تعدادی از سلبریتیهایی هستند که به این سبک علاقه دارند. مد آوانگارد آمده‌است تا بماند و هنرمندان هیچ نشانه‌ای از عقب کشیدن و عدم تمایل به این جریان پیشرو نشان نمی‌دهند. در حوزه‌های دیگر نیز مسیر به همین شکل است. آوانگارد قدرتمندانه مرزها را می‌کاود و متوقف نخواهد شد.

 

 

ثبت نظر

 

 

فرم سفارش

 

ارتباط با ما در واتساپ

 

تماس با ما

 

 

جهت اطلاع از دوره های آموزشی تهران مُدا تماس بگیرید.

 

 

    

 

 

جهت اطلاع از دوره های آموزشی تهران مُدا تماس بگیرید.

 

ارتباط با ما در واتساپ

 

تماس با ما

 

فرم سفارش

 

 

    

 

 

مجله ای تخصصی و آموزشی برای دوست داران دنیای مُد و زیبایی

تهران مُدا در شبکه های اجتماعی:

 

               

 

 

   مجله ای تخصصی و آموزشی برای دوست داران دنیای مُد و زیبایی

 

تهران مُدا در شبکه های اجتماعی:

 

               

 

 نمادها و درگاه ها

logo-samandehi

 

کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد