Loading ...
close
logo

شش روش برای خلاقیت و ایده پردازی در طراحی لباس

شش روش برای خلاقیت و ایده پردازی در طراحی لباس

 

 

 

شش روش برای خلاقیت و ایده پردازی در طراحی لباس

اگر طراح لباس هستید، حتما این سوال برایتان پیش آمده که طراحان لباس و برندهای لباس از کجا برای طراحی لباس ایده پیدا می‌کنند. یا ممکن است گاهی با این مشکل مواجه شدید که از کجا برای طراحی لباس ایده های خوب پیدا کنید. چطور طراح لباس خلاق‌تری باشید و یا ایده های خود را چطور به طرح لباس تبدیل کنید.


در این مقاله از مجله تهران مدا تا همه چیز برای ایده پردازی و خلاقیت در طراحی لباس را برایتان بگوییم.

 

 

خلاقیت در طراحی لباس

 


خلاقیت در طراحی لباس یعنی چه

خلاقیت یک فرآیند است و ایده‌های خوب در طراحی لباس یک شبه خلق نمی‌شوند بلکه به زمان احتیاج دارند.
ممکن است فکر کنید برای طراحی لباس به اندازه کافی خلاق نیستید و نمیتوانید برای این کار ایده پردازی کنید اما باید این نکته را بدانید که
همه ما به نوعی ذاتا خلاق هستیم.

خلاقیت در وجود تمام انسانها وجود دارد و خوشبختانه راه‌های زیادی برای بروز خلاقیت در طراحی لباس وجود دارد. باید یاد بگیرید که در این راه شکست بخورید و از منطقه امن خود بیرون بیایید تا در نهایت بتوانید ایده های خلاقانه را کشف کنید. خلاقیت را مثل یک ماهیچه در نظر بگیرید که مثل هرکدام از ماهیچه‌های بدن شما نیاز به تقویت دارد تا رشد کند تا در نهایت بتوانید طراح لباس خلاقی باشید.

 

 

ارتباط خلاقیت و طراحی لباسارتباط خلاقیت و طراحی لباس

خلاقیت در طراحی لباس از اهمیت بالایی برخوردار است. مهم نیست که درباره یک برند فشن و لوکس صحبت می‌کنیم یا یک برند فست فشن، خلاقیت در تمام سطوح صنعت فشن به کار می‌رود و اهمیت دارد. اما به این نکته توجه داشته باشید که در طراحی لباس باید خلاقیت و نگاه کسب و کاری در کنار هم قرار بگیرند. فشن بدون خلاقیت معنا ندارد و در مقابل فشن بدون فروش و سودآوری نیز بی‌معناست.

 

کالکشن‌های لباس در صنعت فشن و پوشاک طراحی و تولید می‌شوند تا مشتریان آنها را تهیه کنند. طراحی لباس شامل مجموعه ای از فعالیتهاست که نیازمند تلاش، تمرکز و خلاقیت است. شما به عنوان یک طراح لباس در کنار خلاقیت باید در زمینه‌های مختلفی از جمله فرم و برش، ترکیب رنگها، پارچه شناسی، سبک شناسی و ترندشناسی و ... دانش و مهارت داشته باشید. داشتن این مهارتها در کنار خلاقیت به شما کمک میکند که در نهایت بتوانید لباسهایی خلق کنید که مشتریان مایل به خرید آنها باشند.

در ادامه شش راه به شما معرفی میکنیم تا بتوانید طراحی لباس خلاق تری باشید:
 

 

 

دفتر خلاقیت در طراحی لباس

 

 


1. در اوقات فراغت خود طراحی کنید:

هرچیزی و هرتجربه ای می‌تواند برای طراحی لباس الهام بخش باشد. از کافه ای که به همراه دوستان خود می‌روید تا سفری که در آن چند روز را در دل طبیعت می‌گذرانید. گلها، طبیعت، بناهای معماری، افراد و هرجیزی که فکر کنید میتواند جرقه یک طرح لباس را در ذهن شما ایجاد کند. همیشه یک دفتر طراحی کوچک همراه خود داشته باشید و در اوقات فراغت خود با الهام از هر ایده ای که به نظرتان رسید، لباس طراحی کنید. نیاز به وسایل زیادی ندارید.

طراحی لباس با یک مداد سیاه ساده هم انجام می‌شود. میتوانید بعد از طراحی جزییات دیگری که درباره آن طرح به ذهنتان می‌رسد را در زیر طرح به صورت نوشته اضافه کنید. همین طرح ها میتواند در زمانی به یک ایده خلاقانه تبدیل شود.

 

 

تقویت خلاقیت و ایده پردازی در طراحی لباس۲. برای بروز خلاقیت کارهایی انجام دهید که به آن علاقه دارید

بله! برای ایده پردازی در طراحی لباس، انجام کارهایی که به آنها علاقه دارید می‌تواند باعث بروز خلاقیت در طراحی لباس و ایده های جدید شود. سراغ کارهایی بروید که ارتباطی به طراحی لباس ندارند. مثلا یادگیری یک ساز جدید که چند وقت است به آن فکر می‌کنید یا تماشای یک فیلم عاشقانه که چند قوت است در لیست فیلمهایی است که میخواهید ببینید. سفر به یکی از مناطق تاریخی یا بازدید از موزه ای که به نظرتان جذاب است. گوش کردن به موسیقی در سبکی جدید و به وجود آوردن یک تجربه جدید که برایتان جذاب است می‌تواند برای طراحی لباس و به وجود آمدن ایده های جدید الهام بخش باشد.

 

 

 

ایده پردازی در طراحی لباس۳. در فضای مجازی دنبال ایده برای طراحی لباس

فضای مجازی و شبکه های اجتماعی میتوانند ایده های جدیدی برای طراحی لباس در اختیار شما قرار دهند. قرار نیست در اپلیکیشن‌هایی مثل پینترست و اینستاگرام به دنبال لباسهایی باشید که عینا از آنها تقلید کنید. میتوانید از این فضاها برای الهام بخشی و ایده گرفتن استفاده کنید. شبکه های اجتماعی نیز حاوی تصاویر مختلفی در زمینه متعدد هستند. تصاویری از طبیعت، مکان های مختلف، آثار هنری و ... میتوانند ایده های جدیدی برای طراحی لباس باشند. میتوانید یک اکانت مخصوص این کار درست کنید و مواقعی که دنبال ایده هستید به سراغش بروید.
 

 

ایده در طراحی لباس

 

 


4. برای بروز خلاقیت در طراحی لباس، از نقطه امن خود بیرون بیا

انجام کارهای جدید که شما را به چالش میکشد و باعث می شود از نقطه امن خود بیرون بیایید، میتواند باعث تقویت خلاقیت و ایده پردازی برای طراحی لباس شود. سفر به نقاط هیجان انگیزکه توانایی های شما را به چالش میکشند، انجام کارهای هیجان انگیز مانند چترسواری، صخره نوردی میتوانند تجربه هایی خلق کنند که موجب بروز خلاقیت و خلق طرح های لباس جدید شوند.

 

 

 

طراح لباس خلاق5
. برای تقویت خلاقیت در طراحی لباس، دانشت را بالا ببر

یادگیری برای شما به عنوان یک طراح لباس خلاق و به روز هیچ وقت تمام نمی‌شود. همیشه باید در حال یادگیری و بالا بردن دانش خود در حوزه طراحی لباس و فشن باشید. اخبار حوزه کاری خود را دنبال کنید. در جریان تکنولوژی های جدید در این حوزه باشید. درباره طراحان لباس و آثار آنها مطالعه کنید. سبک های جدید را بررسی کنید.
 

 


6. برای ایده پردازی در طراحی لباس کپی کنید!

شاید این جمله در نظر اول منطقی به نظر نرسد ولی کپی کردن از طرح های طراحان لباس مطرح در گذر زمان میتواند به شما کمک کند تا سبک خود را در طراحی لباس پیدا کنید و به ایده های نو دست پیدا کنید. آثار طراحان لباس مورد علاقه یا طراحانی که از نظر شما قابل توجه هستند را بررسی کنید. ببینید از چه چیزهایی برای خلق آثارشان الهام گرفته‌اند. در مرحله بعدی شروع به بازافرینی طرح هایشان کنید. اگر ایده‌ای در مورد طرح ها دارید به طرح اضافه کنید. بعد از مدتی تمرین میبینید که این کار به شما در جهت رسیدن به ایده های جدید و همینطور پیدا کردن سبک در طراحی لباس به شما کمک میکند.

شما چه راه های دیگری برای تقویت خلاقیت در طراحی لباس میشناسید؟


 

ثبت نظر

 

 

فرم سفارش

 

ارتباط با ما در واتساپ

 

تماس با ما

 

 

جهت اطلاع از دوره های آموزشی تهران مُدا تماس بگیرید.

 

 

    

 

 

جهت اطلاع از دوره های آموزشی تهران مُدا تماس بگیرید.

 

ارتباط با ما در واتساپ

 

تماس با ما

 

فرم سفارش

 

 

    

 

 

مجله ای تخصصی و آموزشی برای دوست داران دنیای مُد و زیبایی

تهران مُدا در شبکه های اجتماعی:

 

               

 

 

   مجله ای تخصصی و آموزشی برای دوست داران دنیای مُد و زیبایی

 

تهران مُدا در شبکه های اجتماعی:

 

               

 

 نمادها و درگاه ها

logo-samandehi

 

کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد