تهران مدا

خانه

دوره های آموزشی

سلبریتی ها

زیبایی

آگهی ها

تالار گفتمان

خانه دنیای مُد مد مجازی، آینده صنعت پوشاک

مد مجازی، آینده صنعت پوشاک

1400-03-10

مد مجازی، آینده صنعت پوشاک

7 دقیقه

83

در طول سال گذشته برخی از اساسی‌ترین اصول صنعت مد زیر و رو شده است. برندها برای جلب مشتری نیازی به فروشگاه‌ها ندارند. تبلیغات برای تاثیرگذاری نیازی به رنگ و لعاب فراوان ندارند. اما اتفاق بزرگتری هم رخ داده است: برای خرید لباس حتما نیازی نیست آن را بپوشید. مد مجازی سال‌ها است که در حاشیۀ صنعت مد در حال رشد است اما مثل خیلی چیزهای دیگر شیوع کرونا باعث رشد سرعت آن شد.

در این مقاله از مجله اینترنتی تهران مدا همراه ما باشید.

در سال گذشته اینفلوئنسرهای مطرح شناخت بیشتری از مفهوم مد مجازی ایجاد کردند و برندها به شکل ملموس‌تری به آن پرداختند. با اینکه هنوز به جریان اصلی صنعت مد تبدیل نشده و در کنار آن رو به رشد است اما به اعتقاد صاحب نظران طولی نخواهد کشید که لباس‌های مجازی به ترندی واقعی تبدیل شوند.

جف استپل طراح کفشهای کتانی در مصاحبه‌ای با سایت گلاسی در اواخر آپریل می‌گوید:« معتقدم در مسیر رسیدن به یک واقعیت کاملا مجازی و افزوده هستیم. شاهد جهانی خواهیم بود که در آن نیازی به پوشیدن کفش ندارید و می‌توانید از آن به شکل مجازی استفاده کنید و در صفحات مجازی به اشتراک بگذارید؛ انگار کفش واقعی پوشیدید.»

شرکت تریبیوت که در سال 2020 تاسیس شده مفهوم مورد نظر اسپتل را اجرایی کرده است. این شرکت خود را به عنوان برند مد غیرملموس معرفی می‌کند و در عرصۀ مد دیجیتال به صورت محدود (حدودا 100 نسخه) آیتم‌هایی را طراحی می‌کند که بین 29 تا 699 دلار قیمت دارند. به محض خرید هنرمندان سه بعدی ساز شاغل در تریبیوت آیتم را در عکس انتخابی مشتری قرار می‌دهند. این عکس در صفحات مجازی قابل انتشار است و ظاهر آن با واقعیت تفاوتی ندارد. مثل این است که فرد جنس واقعی خریده و پوشیده است.

تریبیوت هنوز نوپا است اما محصولاتش نظر اینفلوئنسرهایی مثل نیکولا فورمیچی مدیر هنری دیزل را جلب کرده است.

اما مد مجازی محدود به برندهای نیش کوچکی مثل تریبیوت نیست. در سال 2019 موسکینو اولین مجموعۀ واقعی با الهام از مجموعه بازی سیمز را عرضه کرد که درون بازی به عنوان آیتم‌های مجازی منتشر شد. گوچی لباس‌هایی تولید کرد که باید بر تن شخصیت‌های پوکمون می‌نشست.

اما مد مجازی اخیرا قدرتمندتر شده است. هیلاری تیمور موسس و طراح کولینا استرادا با همراهی 6 طراح دیگر لباس‌هایی برای نماد فضای مجازی IMVU طراحی کردند که در 28 می به فروش گذاشته می‌شود. تیمور و همکارانش آیتم‌های مجازی متنوعی ایجاد کردند که برخی از آن‌ها اورجینال و برخی دیگر براساس آیتم‌های فیزیکی موجود است. لیندزی آنه آموت مدیر بازاریابی IMVU این آیتم‌های سه بعدی را برگزیده است. IMVU به کاربران خود اجازۀ تولید و فروش آیتم‌های شخصی سازی شده را می‌دهد. سازندگانی که برای این فرآیند برگزیده می‌شوند کسانی هستند که قبلا در فروش محصولات مجازی خود در این پلتفرم موفقیت چشمگیری داشتند.

از نظر تیمور مد مجازی گام بعدی صنعت مد است. زیرا از نظر زیبایی شناسی به طراحان اجازه می‌دهد موانع را پشت سر بگذارند؛ چیزی که باید هدف اصلی هر طراحی باشد. به علاوه نسل Z نسلی است که نگاه مثبتی به مد مجازی دارد و نسل بعد از آن‌ها یعنی نسل آلفا با دنیای مجازی بزرگ شده است.

تیمور می‌گوید «اینجا جایی است که می‌توانیم ایده‌های جدید را امتحان کنیم. سال گذشته خیلی چیزها را تغییر داده است و صرفا راه رفتن مد روی صحنه کافی نیست. برای داشتن مد پویا به چیزی بیش از آن نیاز دارید. بخصوص برای برندهای کوچکی مثل من، نه گوچی که هرکاری بخواهد می‌تواند بکند. برندهایی مثل من باید پیوسته در حال تکامل باشند و کاری کنند تا مردم آن‌ها را فراموش نکنند»

طرح‌های کولینا استرادا در کنار طراحان دیگری چون موالولا و میمی وید در پایان ماه می بصورت زنده در IMVU به نمایش گذاشته می‌شود.

طبق گفته‌های آموت مد مجازی یکی از پرطرفدارترین موضوعات این پلتفرم با هفت میلیون کاربر است. از دویست هزار نفری که محصولات مد مجازی تولید می‌کنند و در این پلتفرم به اشتراک می‌گذارند 1% آن‌ها ماهانه بالغ بر 10000 دلار از فروش لباس مجازی درآمد دارند. به زودی مد مجازی فقط به برندهای نوپایی چون کولینا استرادا محدود نخواهد ماند. برندهای شناخته شدۀ بیشتری هم هستند که به این موضوع علاقه نشان می‌دهند. بری اولسن مدیر ارشد برند پک سن هم می‌گوید با اینکه هنوز چیزی قطعا قابل عنوان نیست اما برند آن‌ها هم در حال کار برای ورود به فضای مد مجازی است.

او معتقد است مد دیجیتال و ارائۀ دیجیتال نیروی محرکۀ مد در آینده است و این مسالۀ مهمی است که می‌خواهند برای مواجه با آن آماده باشند.

نوشته شده توسط نیلوفر ترابنده

0
0

افزودن نظر

نظرات کاربران (0)