تهران مدا

خانه

دوره های آموزشی

سلبریتی ها

زیبایی

آگهی ها

تالار گفتمان

خانه دنیای مُد زیبایی آبی، دوستدار اقیانوس ها

زیبایی آبی، دوستدار اقیانوس ها

1400-02-29

زیبایی آبی، دوستدار اقیانوس ها

6 دقیقه

166

سیاره‌ای که در آن زندگی می‌کنیم خانۀ ما است. هر ذره‌ای از این سیاره متعلق و در ارتباط با ما است. بنابراین حفظ پاکیزگی آن نیز به عهدۀ ما است. به همین واسطه جینی جارنوت در سال  1996 موضوع زیبایی آبی را مطرح کرد. او متخصص زیبایی و مدیر یک مرکز اسپا بود. او متوجه چندین مادۀ سمی در محصولات آرایشی روزمرۀ ما شد. در آن زمان شروع به نشر پیام زیبایی آبی کرد. هدف اصلی زیبایی آبی استفاده از محصولات زیبایی است که در عین افزایش و بهبود سلامتی انسان به سلامتی و زیبایی سیاره هم توجه دارند.

بعد از زیبایی سبز، زیبایی آبی ایدۀ دنیای مدرن برای استفاده از مواد مطمئن و بی‌خطر برای آب‌ها و اقیانوس‌ها است. به علاوه این مواد باید قابل بازیافت، قابل تجزیه و استفادۀ مجدد باشند و با حذف مواد زیان‌بخش حامی زیبایی اقیانوس‌ها است و به ایجاد یک محیط سالم کمک می‌کند.

مواد زیان‌بخش موجود در محصولات آرایشی

تعدادی از برندهای محصولات آرایشی از مواد و محصولات مضر زیر در تولیدات خود استفاده می‌کنند که به محیط زیست ما آسیب می‌رساند.

این مواد زیان بخش از این قرار هستند:

میکروپلاستیک‌‌ها ذرات پلاستیکی 5 میلی‌متری هستند که در اقیانوس جمع شدند و زندگی آبزیان را به خطر انداختند. براق‌کننده‌ها که در محصولات آرایشی استفاده می‌شوند قابل بازیافت یا تجزیه نیستند و وقتی در اقیانوس‌ها ریخته می‌شوند ماهی‌ها و پرندگان آن را با پلانکتون‌ها اشتباه می‌‌گیرند و در اثر خوردن آن می‌میرند.

آثار زیان‌بار ریزدانه‌ها یا ماکروبیدها که در محصولات مراقبتی پوستی وجود دارند به اثبات رسیده و وجود آن در محصولات شوینده ممنوع شده است.

سیلیکون یکی از مواد تشکیل‌دهندۀ برخی از محصولات مراقبتی پوستی و معتبر است. سیلیکون‌ها از هم جدا نمی‌شوند و پسماند آن در رودخانه‌ها و اقیانوس‌ها جمع می‌شود. ماهی‌ها و آبزیان آن‌ها را می‌بلعند و با عواقب بد آن روبرو می‌شوند.

حشره‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها مواد زیان‌باری را در محیط رشد می‌دهند. این مواد شیمیایی اول به خاک آسیب می‌رسانند و بعد از استفادهه اقیانوس‌ها را آلوده می‌کنند و بر آبزیان تاثیر منفی می‌گذارند.


زیبایی آبی برای حمایت از اقیانوس‌های ما است

پروژۀ زیبایی آبی به صنعت لوازم آرایشی و آدم‌های کرۀ زمین آگاهی می‌بخشد. حامیان آن یک صدا به این مواد زیان‌بار اعتراض کردند و تولید محصولاتی که قابل بازیافت و تجزیه و استفاده مجدد نیستند را ممنوع کردند. این آگاهی بخشی موجی را در میان برندهای لوازم آرایشی ایجاد کرد تا مراقب زندگی آبزیان باشند.


محصولات کاملا غیرسمی

نمی‌توان فقط به تولید محصولات قابل بازیافت و استفادۀ مجدد بسنده کرد. باید از محصولاتی استفاده کنیم که میزان سم و تولید پسماند آن صفر باشد. بسیاری از برندها پروژه‌های خود را اصلاح کردند. از بسته‌بندی‌های پلاستیکی قابل استفادۀ مجدد استفاده می‌کنند اما با توجه به شدت بحران و جدیت مسالۀ پلاستیک این برنامه‌ها به هیچ عنوان کافی و کارآمد نیست. بنابراین برندها باید سراغ بسته‌ بندی‌های شیشه‌ای و کاغذی که دوباره کاملا قابل استفاده هستند و پسماندی ندارند بروند. برندها باید در ساختار و فرمول محصولات خود به شکل تاثیرگذاری تجدید نظر کنند.

هفتاد درصد زمین را آب تشکیل می‌دهد بنابراین می‌توان گفت اقیانوس‌ها بخش اصلی تشکیل‌دهندۀ سیارۀ ما هستند. نقشی که اقیانوس‌ها در اکوسیستم ما دارند هیچ چیز دیگری نمی‌تواند جبران کند. ما بدون اقیانوس‌ها نمی‌توانیم زنده بمانیم. به همین دلیل زیبایی آبی اهمیت زیاد و مثبتی در ارتقاء پاکیزگی اقیانوس‌ها دارد. در غیر این صورت ریختن پسماندها درون اقیانوس‌ها زندگی آبزیان و تنوع زیستی آن را نابود می‌کند.

به نظر شما چه کارهایی برای حفظ اقیانوس ها و زندگی آبزیان میتوانیم انجام دهیم؟

خوشحال می شویم نظراتتان را در کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

دوستدارتان. تیم تهران مدا

نوشته شده توسط نیلوفر ترابنده

0
0

افزودن نظر

نظرات کاربران (0)