SWOT برند های مد

swot برندهای مد
الناز روشنی
نوشته شده توسط الناز روشنی

واژه SWOT یعنی چه؟

 

واژه SWOT از کنار هم قرار دادن حروف اول چهار کلمه‌ی نقاط قوت) Strengths (، ضعف( Weaknesses) ، فرصت ها (Opportunities) و تهدیدها)  (Threats ساخته شده است. در واقعه چارچوبی برای ارزیابی موقعیت رقابتی شرکت و توسعه برنامه ریزی استراتژیک استفاده می شود. نکته حایز اهمیت این است که  تجزیه و تحلیل SWOT همیشه یک روش مطمین برای ارزیابی وضعیت شرکت شما است.

برای انجام هر کاری، نیاز به یک استراتژی است. چه در زمینه مسائل شخصی و چه در حوزه کسب و کار.

تجزیه و تحلیل SWOT چهار حوزه مورد توجه را در بر می گیرد.

  • اول”نقاط قوت” ویژگی های داخلی را در نظر می گیرد که بر هدف تجاری تأثیر مثبت می گذارد.
  • حوزه دوم ، “نقاط ضعف” ، اتفاقات ضعیف بالقوه موجود در کنترل شرکت را شناسایی می کند که می تواند به یک نتیجه مخرب کمک کند.
  • دسته سوم ، “فرصت ها” ، شرایط بیرونی را که به نفع دستیابی به هدف نهایی است ، تحلیل می کند.
  • سرانجام ، “تهدیدهای” خارجی که خارج از کنترل شرکت هستند ارزیابی می کند.

شرکت ها باید از SWOT به عنوان راهنما و نه لزوماً به عنوان یک نسخه استفاده کنند.

 

شما با استفاده از تحلیل SWOT نسبت به کمبودها و خطرات آگاه می‌شوید و با جبران کمبودها و حذف تهدیدها، احتمال شکست را کاهش می دهید.

swot برندهای مد

 

آنالیز SWOT از کجا به وجود آمد؟

 

ردیابی تاریخچه SWOT دشوار است. برخی محققان معتقد هستند که منشأ SWOT”مبهم” و “نامشخص” است (کینگ ، ۲۰۰۴) . SWOT  به نویسندگان و دوره های زمانی مختلف مربوط می شود. در حالی که برخی از محققان اهمیت دانشگاه هاروارد را برجسته می کنند. برخی دانشکده تجارت را به عنوان کانون  SWOTمی دانند ،برخی نیز به دانشگاه استنفورد یا حتی موارد دیگر نگاه می کنند.

 

حول و حوش دهه‌های ۶۰ یا ۷۰ میلادی بود که یک استاد دانشگاه به اسم آلبرت هامفری در دانشگاه استنفورد آمریکا مسئول یک پروژه تحقیقاتی بود. این استاد برای اینکه برنامه‌های استراتژیک خودشان را ارزیابی کرده و متوجه دلیل شکست آن بشود، یک تکنیک ارائه داد که اسمش تکنیک SOFT بود. دقیقا مثل روش SWOT، در روش SOFT هم حروف اول چهار کلمه کنار هم چیده شده‌اند:

حرف S به جای کلمه Satisfactory به معنی رضایت‌بخش برای بخش‌هایی از کار که در حال حاضر رضایت‌بخش هستند.

حرف O به جای کلمه Opportunities به معنی فرصت‌ها برای فرصت‌هایی که می‌توان در آینده برای پیشرفت استفاده کرد.

حرف F به جای کلمه Faults به معنی ایرادها برای شناسایی ایرادهای موجود در کار.

حرف T به جای کلمه Threats به معنی تهدیدها برای نشان دادن تهدیدهایی که پیشرفت و موفقیت کار را عقب می‌اندازند.

حالا ممکن است بپرسید که روش سافت (SOFT) چطور به سوات (SWOT) تبدیل شد؟

 در سال ۱۹۶۴، سمیناری به اسم “برنامه‌ریزی بلندمدت” در زوریخ (سوئیس) برگزار شد. در این سمینار، یکی از سخنرانان برای اولین بار مدل سوات را معرفی کرد و به حضار هم گفت که این مدل، اقتباسی از مدل SOFT آقای هامفری است

ویترین فروشگاه دیور

ویترین فروشگاه دیور

ماتریس SWOT را نباید با تحلیل SWOT اشتباه بگیریم”

این ماتریس، صرفاً شیوه‌ای برای نمایش وضعیت موجود یک کسب و کار است. اما هدف اصلی از فهرست کردن نقاط قوت و ضعف و فرصت و تهدید، بررسی گزینه‌های استراتژیک پیش روی یک کسب و کار است. وگرنه فهرست کردن نقاط قوت و ضعف و فرصت و تهدید، به خودی خود نمی‌تواند معجزه کند و تأثیری داشته باشد.

چرا یک کسب و کار مد باید از تجزیه و تحلیل SWOT استفاده کنید؟

مد ، مانند سایر صنایع ، شامل زمینه های مختلف عملیاتی است ، از جمله بخش های خلاقیت ، فروش ، توزیع ، تولید ، تدارکات و غیره. به دلایل زیادی ممکن است هر یک از اینها با نوسانات و بی ثباتی روبرو شود.همانطور که گفتیم ، تجزیه و تحلیل SWOT یک روش عالی برای ارزیابی است ، به عنوان مثال تحیل swot در برند های مد باعث :·        شناخت برند شما در بازار گسترده مد·        جوانب مثبت و منفی رشد تجارت جهانی شما·        هزینه های کار و کیفیت مواد اولیه مورد نیاز شما·        یک محصول جدید ، موقعیت بازار ، هزینه های تولید آن.

·         علاوه بر این ، شما واقعاً می توانید از تحلیل SWOT برای ارزیابی هر جنبه از تجارت خود استفاده کنید

این ابزار تجزیه و تحلیل به شما کمک می کند بفهمید برند شما در کدام بازار قرار دارد. بررسی صحیح طراحی شما باید شامل کل تجارت و حضور آن در بازارهای مختلف منطقه ای باشد.

صنعت مد به خلاقیت و فروش تقسیم شده است ، یعنی طراحی و تولید از یک طرف و فروش و توزیع از طرف دیگر از لحاظ جغرافیایی نیزصنعت مد به سه منطقه تقسیم شده است:

ایالات متحده ، اروپا و آسیا. از SWOT برای تجزیه و تحلیل نام تجاری خود از نظر هر چهار عملکرد و حضور آن در هر یک از سه منطقه استفاده کنید.  صنعت مد با گذشت زمان به رشد خود ادامه داده و یکی از صنایعی است که با رسیدن به اوج خود فاصله زیادی دارند. این را می توان تا حدودی ناشی از افزایش روزافزون جمعیت و افزایش گرایش مردم به لباسهای مد دانست.

 ·        بررسی نقاط قوت برندهای مد

بسیاری ازبرندهای دارای دو روش توزیع هستند ، یک خط طراحی و یک خط آماده تولید لباس هستند که در دسترس خریداران با درآمد متوسط ​​است. این یک نقطه قوت است زیرا به برندها اجازه می دهد تا مخاطبان بیشتری از مشتریان بالقوه را به خود جلب کند و فروش بیشتر داشته باشد. نقاط قوت یک نام تجاری منابعی است که به برتری رقابتی آن کمک می کند. فاکتور گرفتن از نقاط قوت یک خط ، شهرت آن ، مشتری وفادار آن ، دانش انحصاری ، منابع رقابتی مواد اولیه ، مزایای صنعتی و ارتباطات تجاری است. به عنوان مثال ، جورجیو آرمانی شامل کوتور با قیمت بالا و یک خط آماده برای لباس است که از طریق بورس آرمانی ارائه می شود.

 ·        بحث درباره نقاط ضعف هرگونه هزینه غیر معمول یا غیرضروری

طراحان ناشناخته یا عدم حضور در یک منطقه خاص را به عنوان نقاط ضعف در نظر بگیرید. همچنین هر آنچه برای تعریف نقاط قوت استفاده می شود را در نظر بگیرید. کمبود هر یک از نقاط قوت به عنوان یک ضعف در تحلیل SWOT در نظر گرفته می شود. عدم قدرت در یک منطقه برابر با ضعف است. یک طراح جدید ، بدون شهرت ، نکته منفی است. این عدم شناخت نام به عنوان یک نقطه ضعف خاص ذکر شده است. تولید جدید ، بدون هیچ پیروی دیگری ، یک نقطه ضعف دیگر است.  به عنوان مثال ، اگر شما به عنوان یک برند مد فقط به بازارهای طراحی مد علاقه مند هستید ، تنوع در راه توزیع را از دست می دهید ، این یک نقطه ضعف برای همه به جز برندهای معتبر است.

 ·        فرصت های احتمالی را شناسایی کنید

برای شناسایی فرصت ها ، به سیاست های هر منطقه ، توجه کنید. منتظر لغو تحریم های تجاری ، یک منبع جدید یا تازه در دسترس مواد اولیه ، مانند پارچه یا نخ یا یک منبع سبز مواد اولیه مانند الیاف پارچه طبیعی پایدار باشید. به عنوان مثال ، چین سالها به دلیل تنش بین دولتی و نگرش آن نسبت به تجارت به عنوان منبع نیروی کار ، عرضه یا فروش صادراتی غیرقابل دسترسی بود. با این حال ، اخیراً چین محدودیت های تجاری را کاهش داده و به منبع بازتری برای تولید ، مواد اولیه و واردات و صادرات کالا تبدیل شده است.

 ·        آماده تهدیدها شویدسیاست و اقتصاد منابع اصلی تهدیدهای یک برند در صنعت مد هستند.

تحریم های تجاری ، ناآرامی های سیاسی در زمینه تأمین مواد اولیه و رکود اقتصادی که منجر به محدودیت هزینه های مصرف کننده می شود ، همه تهدیدها دسترسی مواد اولیه ، قرار گرفتن در معرض نام تجاری و شناسایی نام ، توزیع و خرید مصرف کننده است. مقایسه و برنامه ریزیبرند خود را با رقبای خود مقایسه کنید. چه نقاط قوت ، ضعف ، فرصت و تهدید یکسان است؟ کدام یک برای یک رقیب یا شما منحصر به فرد است؟ برای استفاده از نقاط قوت خود تغییراتی ایجاد کنید و هم نقاط ضعف و قوت رقبا را به نقاط قوت تبدیل کنید.

داخل فروشگاه لوکس

داخل فروشگاه لوکس

سوال های مهم swot  برای برندهای مد

·        چه مدت است که برند شما در بازار پوشاک و مد حضور دارد؟ طولانی تر از رقبا؟

·        تیم شما چند نفر است؟ گردش مالی کارمندان شما زیاد است یا کم؟ آیا فرهنگ شرکتی تأثیرگذاری دارید؟آیا هر کارمند اهداف برند را می فهمد و آنها را دنبال می کند؟

·        آیا مدیران شما تاکتیکی هستند؟

·        آیا برند مد شما تولید خود را دارد؟

·        چند تامین کننده دارید؟ آیا قابل اعتماد هستند؟ آیا زنجیره تأمین شما طولانی است یا به درستی پیکربندی شده است؟

·        آیا خریدار دارید که اقلام موجود در فروشگاه مد شما را انتخاب کند؟ آیا آنها سلیقه خوبی دارند؟ آیا آنها می توانند با تامین کنندگان لباس مذاکره کنند؟

·        با مجموعه های سال گذشته چه کار می کنید؟ آیا آنها را بازیافت می کنید؟

·        آیا نام و شعار فروشگاه لباس شما به راحتی قابل یادآوری است؟ آیا شما از مفهوم آگاهی بالای ذهن پیروی می کنید؟

·        آیا شما هویت تجاری دارید؟ آیا در هر مرحله از ارائه و تبلیغ فروشگاه از اصول اصلی پیروی می کنید (از فضای داخلی فروشگاه های اداری و آفلاین ، طراحی برچسب ها ، لباس کارکنان گرفته تا طراحی وب سایت ، ایمیل های بازاریابی و خلاقیت های تبلیغاتی)؟

·        آیا استراتژی ارتباطی با مشتریان خود ایجاد کرده اید؟ آیا شما آن را دنبال می کنید؟ آیا لحن کلی صدا دارید؟

·        آیا قیمت های شما رقابتی است؟ چه چیزی آنها را از رقبا پایین تر یا بالاتر می برد؟ استراتژی قیمت گذاری شما چیست؟

·        رقبای اصلی شما چه کسانی هستند؟ نقاط قوت آنها چیست؟

درپایان

آنالیز SWOT  مسیری راحت برای استفاده مدیران  و کسب و کارها می باشدکه ترکیبی کمی و کیفی در بطن خود دارد.

در واقعه این آنالیز به نوعی مشوقی درون سازمانی به شمار می رودکه برند های مد استراتژی خود را طراحی کنند و ایده های نوین به مجموعه خود ببخشند.تحلیل SWOT قبل از ورود به هر بازار و به طور کلی هر زمانی که می‌خواهیم بازخورد فعالیت‌های بازاریابی و تبلیغات مان را افزایش دهیم بسیار ضروری‌ست.

درباره نویسنده

الناز روشنی

الناز روشنی

دیدگاهتان را بنویسید

Registration

رمز خود را فراموش کرده اید؟

تهران مدا