گوچی در مجموعه بهار ۲۰۲۱ گذشته را با آینده پیوند می دهد

kassandra2550
نوشته شده توسط

 

مد علی‌رغم ماهیت زودگذر خود نمایانگر گذار بین سبک‌ها، آداب‌و‌رسوم فرهنگی و دوران‌ مختلف است.

الساندرو میکله می‌خواهد آخرین مجموعه خود برای گوچی  را به فرجام‌شناسی پیوند دهد؛ مبحثی که سرنوشت نهایی انسان و جهان را بررسی می‌کند. در واقع این کلمه بر روی تی‌شرت اورسایزی که مقدر بود در ردیف پرفروش‌ترین‌ها قرار گیرد، چاپ شده‌بود. روی این تی‌شرت عدد ۱۹۲۱، سال تاسیس گوچی و ۲۵، عدد مورد علاقه‌ی میکله نقش بسته و در رنگ‌های مختلف موجود است.

مد و فرجام‌شناسی: چه ترکیب عجیبی! آیا حرکتی بی‌معنی است و یا تمایل به ارائه‎‌ی مفهوم جدیدی از مد دارد؟ مفهوم جدیدی که مد به موجب آن در کنار دیگر هنرهای اصلی به وسیله‌ای برای معنابخشی به زندگی ما تبدیل شود.

در مورد همکاری بی‌نظیر میکله و گاس ون سنت برای رونمایی از مجموعه‌ی بهار/تابستان ۲۰۲۱،  در قالب هفت فیلم کوتاه با سبک غنایی و سوررئالیستی صحبت های بسیاری شده‌است. اجرای فوق‌العاده‌ی سیلویا کالدرونی؛ حضور افتخاری هری استایلز و منتقد هنری آشیلی بونیتو اولیویا، آهنگ جدید بیلی آیلیش و همچنین ارائه‌ی یک تصویر کلی از فرهنگ و زیبایی ایتالیا، عاری از کلیشه‌های معمول از ویژگی‌های برجسته‌ی این پروژه بود اما لباسهای مجموعه را تحت‌الشعاع قرار نداد.

در واقع میکله به خوبی می‌داند موفقیت تجاری و زیبایی‌شناختی مجموعه باعث می‌شود امکان ادامه‌ی حرکت در مسیر فرجام‌شناختی را داشته‌باشد. با بررسی عنوان لاین لباسها، عنوانی که بعد از «اپیلوگ» در جولای رونمایی شد متوجه می‌شویم که در واقع قصد میکله تاکید بر باز شدن یک فصل جدید در برندهای لوکس است اما در عین حال با گذشته پیوند دارد. این مجموعه در کنار استایل وینتیج چشمگیر خود حس و حالی معاصر داشت. اگر میکله برای بیان فلسفه‎‌ی جدید خود از روایت حماسی خُرد بهره می‌گیرد، از لحاظ مد، دایره‌المعارفی از لایه‌ها و منابع ایجاد می‌کند. همچنین اورتور (قطعه‌ای است که به‌عنوان مقدمه برای اپرا، اوراتوریو، باله و سایر آثار دراماتیک یا به‌عنوان یک قطعه مستقل اجرا می‌شود)جدید او مرثیه‌ای است برای مفهوم قدیمی مد با آن سازکارها و مناسباتی که میکله می‌داند رو به پایانند؛ یقینا مد بی‌دوام و زودگذر است اما اندکی فرجام‌شناختی می‌تواند پیام و معنای آن را تقویت کند.

هفته مد لباس عروس در ماه اکتبر شاهد حضور طرح‌های جدید متناسب با شرایط این دوران بی‌سابقه است. در ایام همه‌گیری کووید- ۱۹  عروس‌ها به دنبال راه‌های جدیدی برای جشن گرفتن روز مهم خود هستند و طراحان هم در صدد طراحی لباسی هستند که با این شرایط هماهنگ باشد. مجموعه‌ی بهار/تابستان ۲۰۲۱ با طراحی لباس‌هایی برای یک جشن کوچک، برگزاری مراسم بصورت آنلاین یا رخدادهای به تعویق افتاده، لباس‌هایی عرضه می‌کند که بازتاب عروس امروزی با طرح‌های ساده‌تر اما خیره‌کننده است.

 

 

 

درباره نویسنده

kassandra2550

دیدگاهتان را بنویسید

Registration

رمز خود را فراموش کرده اید؟

تهران مدا