چرا در فشن شو ها لباس های عجیب و غریب میبینیم؟

چرا در فشن شو ها لباس های عجیب و غریب میبینیم؟
نیلوفر ترابنده
نوشته شده توسط نیلوفر ترابنده

تا حالا شده نمایش مد را تماشا کنید و از خود بپرسید که این لباس‌ها چه هدفی دارند،

چرا  ظاهراً غیرقابل پوشیدن هستند و این قدر مسخره به نظر می‌آیند؟

در این مقاله از مجله تهران مدا درباره لباس های عجیب و غریب در دل صحنه مد برایتان توضیح می دهیم.

دلایلی وجود دارند که چرا برخی از لباسهایی که در نمایش مد به نمایش گذاشته می‌شوند چنین عجیب‌وغریب به نظر می‌رسند (و بله، حق دارید، آن‌ها به راستی غیر قابل پوشیدن هستند).

ما اینجا درباره مد برتر و خلاق سخن می‌گوییم، مدی که طراحان می‌سازند و معمولاً به صورت کالاهای لوکس در بازار عرضه می‌شوند، نه مد اتفاقی و روزمره اچ اند ام، زارا، نایکی و دیگر برندهای فست فشن و تولید انبوه.

لباس عجیب

هر برند و هر طراحی قصد فروش دارد

هیچ برندی نمی‌تواند دوام بیاورد اگر تنها لباس‌های غیر قابل پوشیدن تولید کند، به ویژه اگر بودجه و تلاشی را که صرف سازمان‌دهی یک نمایش می‌کند به حساب بیاوریم.

ولی آن وقت چرا آن‌ها به نمایش گذاشته می‌شوند و چرا ما آن قدر روی نمایش چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنیم که به طور منطقی اصلاً نباید سودآور باشد؟

چندین دلیل برای این وجود دارد

اکثر طراحان نمی‌توانند از پسِ هزینه فشن شو بربیایند، بسیاری از طراحان هم واقعاً نمایش‌های پوشاک ۱۰۰% آماده (یعنی، لباس‌های آماده پوشیدنی که در فروشگاه‌ها پیدا می‌کنید) ترتیب می‌دهند.

بهترین نمونه‌های این نوع نمایش‌ها را در مد امریکایی و هفته مد نیویورک به همراه طراحانی مانند کلوین کلاین، تام فورد یا مایکل کورس میتوانید شاهد باشید.

کسانی که نمایش‌ها را تماشا می‌کنند و کسانی که بعداً خبرهای آن را می‌خوانند، می‌دانند دقیقاً می‌خواهند چه چیزی در فروشگاه‌ها پیدا کنند و به آسانی می‌توانند آنچه را که دوست دارند پیدا کنند و خودشان را آماده کنند که وقتی مجموعه حاضر شد، آن را بخرند.

آن نمایش‌های برند هرگز زیادی ازخودبی‌خود نمی‌شوند و نوع ساده و خاکی‌تری از مد را عرضه می‌کنند.

آن‌ها آشکارا قسمت بزرگ‌تری از جمعیت را هدف می‌گیرند و معمولاً تمایل دارند که سهام بزرگ بازار را به دست بگیرند.

در نتیجه، با این حساب، آن‌ها نخستین سطح قابل دسترس مد لاکژری را تشکیل می‌دهند.

هفته مد

ولی به سراغ کسانی برویم که واقعاً آن لباسهای عجیب‌وغریب را طراحی می‌کنند و سعی می‌کنند فهرستی از دلایل برای کارشان پیش بکشند.

هر طراح ممکن است طیفی از دلایل شخصی خودش را داشته باشد، ولی همچنان دو دلیل اصلی وجود دارد که می‌توانند وجود آن لباس‌های غیر قابل پوشیدن را توضیح دهند، و آن‌ها تماماً در هم بافته شده‌اند.

مد صرفاً درباره زیبا خوشگل نظر رسیدن نیست، بلکه یک هنر است.

طراحان هنرمند هستند و دوست دارند که مفهومی را از راه طراحی‌های خود بیان کنند.

به بیان دیگر، باید یک نمایش سکوی مد را که لباس‌های غیرقابل پوشیدن در خود دارد، به چشم یک نمایشگاه هنری دید.

دوم، و احتمالاً مهم‌ترین دلیلِ نه چندان واضح برای اینکه چرا نمایش‌های مد پر از لباس‌های غیر قابل پوشیدن هستند، این است که آن‌ها به طرز شگفت‌آوری اغلب قصد ندارند که تک‌تک آیتم‌ها را بفروشند.

آن‌ها  قصد دارند که یک احساس کلی، یک مضمون، یک روحیه یا پس‌زمینه هنری و فضای مجموعه‌ای را که قرار است در قفسه‌ها قرار بگیرد، به مردم عرضه کنند.

لباس مفهومی

واقعاً به همین دلیل است که این «یک نمایش» نامیده می‌شود و صرفاً محدوده‌ای از محصولاتی نیست که روی مانکن‌های بی‌حرکت نمایش داده می‌شوند.

مجموعه‌ای که نشان داده می‌شود، مانند مود بُرد است، که نسخه بسیار اغراق‌آمیزی از مجموعه واقعی پوشاک آماده است که بعداً مشتریان در فروشگاه‌ها می‌یابند.

این پارچه‌ها، تکنیک‌ها و مواد را به نمایش می‌گذارد.

مودی را که آن‌ها وضع می‌کنند، می‌توان در لباس‌های آماده پوشیدن پیدا کرد، چیزهایی که واقعاً می‌توانید با تکه‌های دیگری سرهم‌بندی کنید که قبلاً خریده‌اید یا خواهید خرید، بی‌آنکه مجبور باشید آن ظاهری را که در سکوی مد دیدید، بازآفرینی کنید.

نمایش چنین تکه‌های اغراق‌آمیزی باعث می‌شود که ما راحت‌تر بفهمیم الهامات واقعی در پسِ مجموعه چه بودند.

آن‌ها گاهی اوقات عادت دارند که اشاره‌های ظریفی بکنند به کاری که طراح می‌خواهد برای فصل‌های آینده انجام دهد.

پس از نمایش و اگر مردم آن را دوست داشتند، یک ایده ممکن است حفظ شود و در مجموعه‌های آینده به کار بیاید.

بنابراین دلیل دیگر هست که چرا نمایش‌های مد چنان عجیب‌وغریب به نظر می‌رسند:

آن‌ها چندین ایده از طراح را به نمایش می‌گذارند تا آن‌ها را راهنمایی کنند و نیز رهنمودهایی برای مجموعه‌های آینده مطرح کنند.

همه آن لباس های عجیب، اغلب اوقات الهام‌بخش هنرمندان و طراحان است.

آن‌ها به نحوی خاص پایه و اساسی برای ترندهای آینده استوار می‌کنند و شما ممکن است به طور تصادفی برخی از ویژگی‌های آن‌ها را در پنج سال آینده مد بیابید.

شما چه دلیل دیگری می توانید به این فهرست اضافه کنید؟

درباره نویسنده

نیلوفر ترابنده

نیلوفر ترابنده

دیدگاهتان را بنویسید

Registration

رمز خود را فراموش کرده اید؟

تهران مدا