روش هایی برای متمایز کردن محصولاتمان از رقبا

پویا مصری
نوشته شده توسط پویا مصری

یکی از دغدغه های این روزها در دنیای مد و فشن تولید محصولات متفاوت و رشد آن ها در جهت ایجاد یک برند و در نهایت فروش آن است.

به خصوص برای افراد نوپا که میخواهند وارد بازار کار شوند، ارائه یک محصول جدید با ظرفیت فروش بالا از اولین چالش های شروع فعالیت است.

 و این یعنی تلاش برای ایجاد تمایز در محصولات.

تمایز ها به دو دسته فیزیکی و خدماتی تقسیم می‌شوند.

دنیای مد و پوشاک ظرفیت بی انتهایی برای ایجاد هر دو دسته از تمایز ها را دارد، چرا که یکی از ابزارهای مهم در متمایز کردن محصولات طراحی آن است و طراحی و خلاقیت عنصر جدا نشدنی از دنیای مد و فشن هستند.

ایجاد تمایر برای تولید یک محصول جدید یا محصولی که قبلاً هم وجود داشته، نیازمند بازاریابی است، زیرا به وجود آمدن یک ویژگی جدید در یک محصول باید با نیاز مخاطبان همسو باشد.

بازار مد و پوشاک هم از این قاعده مستثنا نیست و با افزایش برندها و طراحان مد نیاز به بازاریابی برای تولید یک محصول متفاوت بیشتر می‌شود.

تمایزهای فیزیکی

این دسته از تمایز ها در ظاهر محصولات به وجود می‌آید. در دنیای پوشاک می‌توان تمایزهای فیزیکی را به صورت زیر دسته بندی کرد:

با تغییر شکل فیزیکی و یا طراحی یک الگو یا سیلئوت جدید و طراحی اجزا لباس یا اکسسوری به شکل متفاوت، میتوان این تمایز را به وجود آورد. البته باید توجه داشت که این تغییرات به شکل اصولی و مطابق با سلایق جامعه اتفاق بیافتد.

مهمترین نکته در این قسمت این است که ویژگی جدید برای محصول ها نباید باعث بی خاصیت شدن ویژگی های دیگر آن شود. از ویژگی هایی که در صنعت پوشاک می‌توان به آن ها اشاره کرد: استفاده از پارچه های متفاوت و یا قیمت گذاری محصولات نسبت به رقبا و ... هستند.

این یکی از روش هایی است که طراحان و برند های زیادی برای تمایز نسبت به رقبا از آن ها استفاده میکنند. البته باید توجه داشت برای داشتن همچین تمایزی نیازمند یک شبکه تامین قوی و انعطاف پذیر هستید.

کیفیت عملکردی عبارت است از میزانی که ویژگی ها و بخش های اصلی محصول به درستی عمل کنند. در دنیای پوشاک این بخش را میتوان از طراحی تا تولید یک محصول مورد بررسی قرار داد. نکته مهم این است که لزوما محصولات نباید با بالاترین کیفیت ارائه شوند و تعیین کیفیت به بازار هدف و نیاز مشتری و همچنین قیمت نهایی محصول وابسته است.

این بخش یکی از مهمترین ها برای یک مجموعه است. کیفیت انطباقی یعنی سطح کیفی تمام محصولات ارائه شده در یک مجموعه به یک اندازه باشد.

دوام به معنی طول عمر محصول در شرایط طبیعی یا در موقعیت های غیر طبیعی است. ایجاد این تمایز در محصولات شما وابسته به متریال و شاخه فعالیت شما در صنعت فشن می‌باشد.

سبک محصول عبارت است از ظاهر محصول و احساسی که از آن به مخاطبان منتقل می‌شود. شاید مهمترین تمایز در محصول فشن شما ارائه یک سبک خاص باشد. ایجاد سبک باید به گونه باشد که افراد دیگر نتوانند از آن تقلید کنند.

 

تمایز های خدماتی

افزودن مزیت های خدماتی در کنار تمایز های فیزیکی و یا حتی به تنهایی و بدون در کار بودن تمایز های فیزیکی، در مخاطبان و مشتری های محصول شما بسیار تاثیر گذار است. چراکه در این دسته از مزیت ها شما به شکل مستقیم با مخاطبان خود در ارتباط هستید و می‌توانید نهایت تلاش خود را برای جذب و رضایت مشتری انجام دهید.

انواع خدمات برای ایجاد تمایز در محصولات به صورت زیر دسته بندی میشوند:

تحویل به چگونگی و کیفیت فرآیند ارسال محصول یا ارائه خدمات گفته می‌شود.

در فرآیند تحویل سرعت تحویل، تحویل درست و مراقبت از محصول در فرآیند تحویل بسیار مهم است.

خدمات مشاوره ای به داده ها، سیستم های اطلاعاتی و مشاوره هایی که فروشنده در اختیار خریدار قرار می‌دهد گفته می‌شود. در دنیای پوشاک ارائه خدمات مشاوره‌ای می‌تواند در زمینه پیشنهاد استایل، انتخاب لباس با توجه به شخصیت افراد توسط استایلیست ها، ارائه خدمات و مشاوره پوشش به یک سازمان و ... باشد.

این دسته از خدمات هم به صورت حضوری در فروشگاه ها و هم به صورت آنلاین از طریق فضای مجازی قابل انتقال است.

آموزش مشتری به فرایند آموزش نحوه استفاده درست از محصول اشاره دارد. در صنعت پوشاک آموزش‌های شست‌وشو البسه با توجه به متریال آنها یکی از مهمترین خدمات است.

طراحان، برندها و صاحبین فروشگاه های لباس، می توانند با ارائه بروشور های اختصاصی از محصولات خود این تمایز را نسبت به دیگر رقبا به وجود بیاورند.

برگشت محصول هم برای خریدار و هم برای فروشنده اتفاق خوبی نیست. اما در دنیای امروز و با افزایش فروش ها آنلاین، این اتفاق بیشتر از همیشه رخ میدهد و هم برای خریدار و فروشنده هزینه هایی دارد.

فروشگاه های پوشاک میتوانند با ارائه راهنمای مناسب برای سایز و توضیحات بیشتر از متریال محصولات و نحوه استفاده از آن ها، از این کار جلوگیری کنند و عودت محصولات را به حداقل برسانند.

 

نتیجه گیری

در نهایت شما با توجه به استراتژی های از پیش تعیین شده و ظرفیت های موجود برای برند یا فروشگاه خود، میتوانید هر یک از این تمایز ها را به کار بگیرید.

درباره نویسنده

پویا مصری

پویا مصری

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Registration

رمز خود را فراموش کرده اید؟

تهران مدا