تحلیل مجموعه کوتور دیور بهار ۲۰۲۰

فاطمه روشن پور
نوشته شده توسط فاطمه روشن پور

اگر زنان جهان را اداره می‌کردند چه می‌شد؟

 

 

بار دیگر ردپای فمنیستی در دیور نمایان شد اما این بار ماریا گرازیا چیوری بهمراه جودی شیکاگو به سراغ آفرینش آثاری درخور الهه های یونان همچون آتنا رفتند تا پوششی سزاوار  الهه های  مدرن خلق کنند.

در این مقاله از تهران مدا به تحلیل این مجموعه می پردازیم.

مجموعه کوتور بهار و تابستان ۲۰۲۰ دیور در موزه Rodin پاریس برگزار شد. ماریا گرازیا چیوری مدیر خلاق این برند به همراه جودی شیکاگو هنرمند و نویسنده فمنیست آمریکایی این مجموعه افسانه‌ای را طراحی کردند. منبع الهام آن‌ها خدایان یونان باستان بود و لباس‌ها در مجموع حس و حال یونان و رم باستان را داشتند.

فضای باغ موزه و طراحی داخلی آن‌ هماهنگی فراوانی با کانسپت مجموعه داشت. باغ با تم سفید رنگ و طراحی داخلی که تداعی‌کننده رحم بود، سقفی خمیده و فرشی بنفش و نرم داشت. ۲۱ بنر گلدوزی شده توسط بانوان هنرمند هندی به جملات فمنیستی  انگلیسی و فرانسوی مزین شده بودند. جملاتی مانند: «اگر زنان جهان را اداره می‌کردند چه می‌شد؟»، «آیا خشونت وجود دارد؟»، «آیا املاک خصوصی وجود دارد؟» و …

ماریا گرازیا چیوری می‌گوید: « رابطه‌ی بین خلاقیت و زنانگی واقعاً من را تحت تأثیر قرار می‌دهد زیرا من به این روش زندگی کردم»

این مجموعه ی هفت و هشت تایی با سیلوئت های کلاسیک دیور  اما برش‌های الگانت و جزئیات (سجاف و حاشیه) مدرن بود.

 

 

که در آن پارچه‌های ابریشم و پارچه‌های براق به‌وفور دیده می‌شد.

در ابتدا رنگ‌های نود، خاکستری و برنزی به چشم می خورد اما رفته‌رفته رنگ‌های شاداب‌تر مثل سبز کله غازی، آبی روشن، بنفش سلطنتی و زیتونی به مجموعه اضافه شد.

 چه چیزی این مجموعه را افسانه‌ای کرد

لباس‌های شب این مجموعه اکثراً بدون دوخت بودند که با گره‌ و بافت به هم متصل شده بودند.

پیراهن‌هایی که از Peplos (روپوش زنانه یونانی) الهام گرفته‌شده بودند. با بالاتنه‌های شیک و دامن‌های طبقه‌ای، پیلی و یا گره‌دار.

 

 

برخی از آن‌ها از ریسه‌های طلایی ،مرغوب و زیبایی تهیه‌شده بودند که بروی تن الهه‌ها می‌رقصیدند.

کت و شلوار های برنزی با یقه بازتر، درزهای بیشتر و کمربند، لباسی الگانت و قدرتمند برای این الهه‌های مدرن بود.

 

 

 آخرین نمونه ی این مجموعه ،ماه پنهان پولک‌دوزی بود که نماد قدرت و سمبل باستانی زن بارور یونان باستان بود.

 

 

چیوری می‌گوید: «این (پپلوس) چیزی است که تو (زن) به روی خود انداختی و گره زدی تا بدنت را محدود کنی تا از تو مراقبت کند. بنابراین خیلی مناسب کوتور است زیرا ما با الگو شروع نکردیم، آن‌ها را به روی مدل ها مولاژ کردیم؛ و این روش را برای پیراهن‌ها و دامن‌ها به‌خوبی بکار بردیم چون خواستم به این شیوه در مورد میراث خانه مد دیور صحبت کنم.»

مدل‌ها سندل‌های طلایی‌رنگ پوشیده بودند.

استایل مو و میک آپ

موهای بافته‌شده به همراه تاج و اکسسوری های طلایی الهام گرفته شده از یونان باستان بود.

 

 

پیتر فیلیپس میک‌آپ آرتیست دیور در این مجموعه بود. او چشمها را با خط چشمی گربه‌ای در بالا و پایین به همراه اندکی طلایی در میانه آرایش کرده بود.

او می‌گوید: «ماریا چیوری می‌داند که چه می‌خواهد، بنابراین درمورد خط چشم با من صحبت کرد. از رنگ طلایی به‌صورت جزئی استفاده کردم در حدی که تابش نور آن را نمایان کند و نخواستم زیاد جلب‌توجه کند.»

مدل‌های شبیه به هم تداعی‌کننده مراسم مذهبی باستانی بودند.

 

چیوری با به‌کارگیری سیلوئت های ساده و دراپه ، مفهوم آزادی‌خواهی و مدرنیسم را در کنار هم قرارداد و آن را به لباسی قابل پوشش تبدیل کرد. بی‌شک او بار دیگر فمنیست بودنش را نشان داد .

این مجموعه ادای دینی بود به زنانگی و قدرت زن در هر شکل و قالبی.

درباره نویسنده

فاطمه روشن پور

فاطمه روشن پور

دیدگاهتان را بنویسید

Registration

رمز خود را فراموش کرده اید؟

تهران مدا