بیوگرافی ری آقایان، طراح مشهور ایرانی

نیلوفر ترابنده
نوشته شده توسط نیلوفر ترابنده

گورگن ری آقایان (زاده ۲۸ جولای ۱۹۲۸-وفات ۱۰ اکتبر ۲۰۱۱) یک طراح لباس در صنعت سینمای آمریکا بود.

در این مطلب از مجله تهران مدا با بیوگرافی این طراح مشهور بیشتر آشنا می شوید.

او به همراه همکار خود باب مکی  جایزه امی سال۱۹۶۷ برای طراحی لباس فیلم آلیس در آن سوی آئینه را دریافت کرد.

او همچنین سه بار نامزد جایزه اسکار برای طراحی لباس فیلم­های Gaily, Gaily در سال ۱۹۷۰، بانو بلوز می­خواند.

در سال ۱۹۷۳ و Funny Lady در سال ۱۹۷۳ شد. بعلاوه او مسئول طراحی لباس مراسم افتتاحیه و اختتامیه المپیک تابستانی ۱۹۸۴ لس آنجلس بود.

این مرد اصالتا ایرانی، مسئول طراحی لباس جودی گارلند، باربارا استریسند و دایانا راس و مسئول طراحی لباس مراسم افتتاحیه و اختتامیه المیپیک تابستانی ۱۹۸۴ لس آنجلس، اولین جایزه امی خود را در سال ۱۹۶۷به خانه برد.

پس از چندین سال مدیریت، طراحی و تولید محصولات خود، آقایان موقعیتی شغلی در میانه دهه ۵۰ میلادی در مجموعه آنتولوژی Matinee Theater پیدا کرد (لازمه شرکت در این مجموعه استعداد داشتن در تعویض سریع لباس بود).

پس از این او مدت زمانی کوتاه طراح لباس مجموعه شوی جودی گارلند مابین سال­های ۱۹۶۳ تا ۱۹۶۴ شد. آقایان به مدت پنجاه سال با باب مکی همکاری دائمی داشت.

او در تهران و در خانواده­ای ارمنی متولد شده بود و اجدادش در دوره صفویان به ایران مهاجرت کرده بودند. آقایان در ۱۳ سالگی اولین لباس خود را برای همسر محمدرضا شاه پهلوی طراحی کرد.

مادر آقایان طراح لباس مشهوری بود و برای همسر شاه کار می­کرد. در دهه ۴۰ میلادی، دوران طلایی فیلم­های آمریکایی در ایران، آقایان تصمیم گرفت که برای تحصیل و کار در زمینه مد به کالیفرنیا برود.

او در نوجوانی به کالیفرنیا آمد و مادر او سی سال بعد اندکی پیش از انقلاب اسلامی به او ملحق شد. آقایان در ۱۰ اکتبر ۲۰۱۱ در خانه اش در لس آنجلس فوت کرد.

او طراحی لباس را بیشتر به کارگردانی یا طراحی صحنه تشبیه می­کرد تا طراحی مد. او می­گفت که یک طراح لباس کاربلد: به بازیگر شخصیت را می دهد و به او کمک می­کند که همانند آن نقش بشود.

او در این خصوص اظهار می­داشت: از نظر من یک طراحی لباس عالی به بهترین شکل به هدف خود می رسد. او به بازیگر شخصیت می­دهد و به او کمک می­کند که همانند آن نقش بشود….. به تماشاگران کمک می­کند که به بازیگر نگاه کنند و متوجه شوند دارند دقیقا چه چیزی را می­بینند.

این تعریف بهترین لباس است؛ آن چیز کاملی که به شما تمام اطلاعات لازم را می­دهد.

درباره نویسنده

نیلوفر ترابنده

نیلوفر ترابنده

دیدگاهتان را بنویسید

Registration

رمز خود را فراموش کرده اید؟

تهران مدا