راهنمای استایل مینیمال

راهنمای استایل مینیمال
نیلوفر ترابنده
نوشته شده توسط نیلوفر ترابنده

با این که مد مینیمالیستی حول محور سادگی و بنیادی بودن می‌گردد، هیچ چیز بنیادینی در مورد آن وجود ندارد.

در این مطلب با یک راهنمای کامل درباره استایل مینیمال، همراه مجله تهران مدا باشید.

سبک مینیمالیستی به جستجوی جنبه‌ی بصری فرم‌ها، خطوط، اشکال، بافت‌ها و حجم‌ها می‌رود.

یک پیچیدگی اساسی و نامحسوس در این رابطه وجود دارد که بر مبنای بازی با سایه‌های یک رنگ واحد، بافت‌های مختلف، کنتراست تقارن و عدم تقارن و مدرنیته و کلاسیسم ساخته می‌شود.
وقتی عبارت «مد مینیمالیستی» را می‌شنوید، چند چیز محدود به ذهن متبادر می‌شود.

احتمالاً کمدهایی را تصویر می‌کنید که به سختی و منظم در کنار هم چیده شده‌اند که عکس‌شان به وفور در اینترنت یافت می‌شوند.

کمدهایی پر از تکه‌ اشیای بی‌شکل و باریکی که در سایه‌هایی سیاه، خاکستری و خاکستریِ متمایل به قهوه‌ای قرار گرفته‌اند و رنگی تصادفی به رویشان پاشیده شده است.
مد مینیمالیستی فقط یک مد زودگذر نیست، بلکه تمامیت یک طرز فکر طراحانه را معرفی می‌کند.

مینیمالیسم درباره‌ی این است که چطور گنجه‌ی خودمان را به قسمت‌های بنیادین تشکیل‌دهنده‌اش تکه تکه کنیم، یک کمد جمع و جور پر از ملزومات بسازیم و تمام راه‌های ممکن برای یکدست کردن آنها را امتحان کنیم تا در نهایت مجموعه‌ای تمام‌عیار از لباس‌ و اکسسوری های مینیمالیستی داشته باشیم.

این یک مد است در بهینه‌ترین حالت ممکن‌اش: کمد لباس شما آنجاست تا مکمل شما باشد، نه این که فقط بالای سرتان را اشغال کند.

مد مینیمالیستی لزوماً به ایمن کردن آن نمی‌پردازد، بلکه برعکس؛ گاهی اوقات ایجاد یک بیان با رنگ‌ها و چاپ‌های برجسته ساده‌تر است.

رفتن به جستجوی تغییرات نامحسوس، چرخاندن چیزها به اندازه‌ی کافی، محدود کردن برخی از گزینه‌ها (رنگ‌ها)، در عین استفاده‌ی کامل از دیگر گزینه‌ها (خطوط، احجام، و بافت‌ها)، و تبدیل کردن سادگی به یکتایی، حقیقتاً چالشی نوآورانه در خود دارد.

کمد تکانی

ابتدا تمام لباسها و اکسسوری های خود مثل کیف، کفش و زیورالات و … را بیرون بیاورید. سپس تک تک آیتم ها را بررسی کنید.

چهار دسته بندی برای تمام اقلام در نظر بگیرید:

دسته اول، لباس و اکسسوری هایی که از نظر ظاهری کهنه، پاره و یا سوراخ شده اند و قابل استفاده نیستند.

دسته دوم، لباسهایی که وضعیت ظاهری خوبی دارند و یا حتی هنوز استفاده نشده اند ولی دوستشان ندارید. برایتان تنگ یا گشاد شده اند و یا در یک سال گذشته ( جدا از تغییرات فصلی) سراغشان نرفتید.

دسته سوم لباس و اکسسوری هایی که در آنها احساس خوبی دارید، کاملا اندازه تان هستند و معمولا از آنها بیشتر استفاده می کنید.

دسته چهارم آیتم هایی که وضعیت ظاهری خوبی دارند ولی درباره شان دودل هستید.

در محله بعدی

لباسهای دسته اول را دور بیاندازید.

دسته دوم را به دوستان نزدیک، خانواده و یا خیریه ببخشید.

دسته سوم را به کمد لباستان برگردانید.

و دسته آخر را در جایی جدا از لباس های مورد علاقه تان قرار دهید. اگر تا شش ماه یاد لباسهای این دسته نیافتادید و دلتان برایشان تنگ نشد، این دسته نیز میتواند به جای خاک خوردن گوشه اتاقتان به دست کسانی برسد که از آنها استفاده بهتری میکنند.

سبک خود را تعریف کنید

به محض این که کمد لباس خودتان را از لباس خالی کردید و لباس هایی که واقعا می پوشید و به آنها علاقه دارید باقی گذاشتید، نوبت آن است که سبک خودتان را تعریف کنید.

سبک شما، بیان شخصیت شما از طریق انتخاب لباس و دیگر عناصر نظیر آرایش و اکسسوری شماست.

کمد لباس شما تکه‌های واقعی پوششی است که به کمک آن سبک می‌آیند.

۱- پوشش خود را بصری کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای آغاز شناخت سبک شخصی‌تان این است که آن را بصری کنید. یک میز کار در Pinterest یا یک فایل مدوّن در دسکتاپ شخصی‌تان بسازید، و هر چیزی را که به نظرتان سبکی عالی به نظر می‌رسد، در آن ذخیره کنید.

این میز شخصی می‌تواند شامل هر چیزی باشد؛ از لباس گرفته تا مدل مو، آرایش یا جواهرآلات، قاب‌هایی ویرایش شده که یک احساس خاص را نمایش می‌دهد و حتی پالت‌های رنگی.

۲- الگوها را با کمد لباس خود شناسایی کنید

پس از آنکه یک ویترین بصری از سبک‌های عالی از منظر خودتان درست کردید، درست مانند همان کاری که با توده‌های لباس در کمدتان کردید، شروع به تجزیه و تحلیل و شناسایی آن الگوها کنید.

از رنگ‌ها و الگوهایی که به سمت آنها جذب می‌شوید، نت‌برداری کنید.

چه سایه‌روشن‌هایی، چه انتخاب‌های سبکی، چه فرمو‌ل‌های لباسی، یا اکسسوری بارها و بارها در این ویترین تکرار می‌شوند؟

از همه چیز نت‌برداری کنید، از رنگ‌ها و الگوهای واضح تا هر چیز نامحسوسی مثل روشی که یک تکه شیء با پارچه پوشیده شده، نوع پارچه، یا یک عنصر عجیب که یک لباس را درخشان می‌کند.

با تمام کردن این مرحله، آن را با فهرستی که در طول فاز فکمد تکانی تهیه کردید، مقایسه کنید. این به شما کمک می‌کند تا شروع به شناسایی فاصله‌ای کنید که میان بازتاب کمد لباس‌تان از سبک شما در حال حاضر و توقع شما برای تغییر آن در آینده وجود دارد.

۳- مد مینیمالیستی خود را تجربه کنید

حالا همه چیز بامزه می‌شود، چون دیگر پای تجربه وسط است.

شروع کنید به بازی کردن با آن سایه روشن‌ها، رنگ‌های مختلف، یا تکنیک‌های سبکی که در میز کار خود در رایانه نگه داشته‌اید.

این کار، شما را از منطقه‌ی امنتان بیرون می‌کشاند، باعث می‌شود بیرون چارچوب فکر کنید، و به شما کمک می‌کند تا بفهیمد چه چیزی را در واقعیت و چه چیزی را به صورت تئوری دوست دارید.

شاید نحوه‌ی دیده شدن یک رنگ یا سایه‌روشن خاص را در عکس‌ها دوست داشته باشید، اما هنوز از نحوه‌ی نشستن آن روی خودتان رضایت نداشته باشید.

یا شاید یک جفت کفش یا یک تکنیک سبکی که واقعاً هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد، شما را به سختی بیاندازد و نتوانید آن را به عنوان یک اصل همیشگی در کارتان تحمل کنید و نگه دارید.

۴- از پالت‌های رنگی استفاده کنید

بخشی از تجربه‌ی شما مربوط می‌شود به رنگ‌ها و پیدا کردن یک پالت رنگی که به درد شما می‌خورد.

سه رویکرد کلی در مورد رنگ در کمد لباس مینیمال وجود دارد.

شما اساساً می‌توانید سراغ پاشیدن رنگ‌های خنثی و تصادفی بروید که تطبیق‌پذیری رنگ‌ها را بسیار ساده می‌کنند.

گزینه‌ی دوم رفتن به سراغ یک پالت مشخص از رنگ‌های خنثی، اصلی و تأکیدی است.

این البته کار شما را برای انتخاب یک پالت کارآمد سخت می‌کند، اما نتیجه می‌تواند یک کمد رنگی اما همچنان تطبیق‌پذیر باشد.

گزینه سوم تمرکز بر روی رنگ‌های چیزهایی است که هرگز به هم گره نخواهند خورد، بنابراین مهم نیست که هماهنگ باشند، یا در تضاد.

در صورتی که فکر وفاداری به رنگ‌های خنثی یا حتی یک پالت رنگی هماهنگ‌کننده برای شما خوشایند نیست، رویکرد سوم یک رویکرد عالی خواهد بود.

سرنخ‌هایی برای گزینش آتی

پس از اینکه هم چیز را به هم ریختید و شروع به شناسایی و توسعه‌ی سبک خودتان کردید، حالا به دنیای خرید باز خواهید گشت، البته با یک طرز فکر متفاوت و هدفمند.

اولین خرید پس از ساده‌سازی کمد لباس و تعریف سبک می‌تواند کمی غافلگیرکننده و دشوار باشد، اما تکنیک‌هایی وجود دارند که می‌توانند آن را آسان‌تر کنند.

۱- پیش از خرید، قانون وضع کنید

قوانین حسی شبیه به درد دارند، اما می‌توانند نقش منجی را بازی کنند، به خصوص در مواردی که شما در مورد خرید کردن به صورت بالقوه معذب هستید و در این فکر هستید که خرید چیزهایی را که پشیمان‌تان خواهد کرد، کم یا به طور کامل حذف کنید.

ابتدا تصمیم بگیرید که چه چیزهایی برای شما غیر قابل مذاکره هستند؛ یعنی آن چند چیزی را که باید حتماً در کمد خودتان داشته باشید، برآورده کنید.

آنها لزوماً چیزهای فوق‌العاده خاصی نیستند، اما کاملاً تعریف شده‌اند و در زمان حیاتی پرسیدن این سؤال به یاری شما می‌آیند: «آیا واقعاً باید آنها را بخرم؟»

قوانین شما می‌توانند در مورد کیفیت، تطبیق‌پذیری، شکل، رنگ، راحتی، نوع پارچه، یا حتی احساسی که به شما می‌دهند، باشند؛

و شما می‌توانید قوانینی غیرقابل مذاکره و ایده‌آل داشته باشید؛ فقط باید دقت داشته باشید که حجم این قوانین باید به اندازه‌ای باشند که کمک‌تان کند تا کمدتان را محدود به تکه‌های مورد علاقه‌تان نگه دارید.

۲- از فرمول‌های پوشش لباس استقبال کنید

اگر کاهش خستگی ناشی از تصمیم‌گیری، یکی از دلایل اصلی شما برای مینیمال کردن کمد لباس‌تان بود، احتمالاً فرمول پوشش لباس بهترین دوست شما خواهد بود.

فرمول پوشش که در حالات شدیدش مانند لباس‌های مارک زاکربرگ که به معنای واقعی کلمه هر روز یک لباس ثابت می‌پوشد، مثل فرمول‌های ریاضی عمل می‌کند؛ یک مجموعه پارامتر تعریف می‌کنید و اعداد خاصی وارد می‌کنید، که در مورد لباس این می‌شود که روز به روز یک داده وارد می‌کنید.

فرمول می‌تواند عمومی باشد، مانند شلوار جین، پیراهن، لباس زیر، و کفش‌ و یا به صورت یک دامن گشاد، پیراهن دکمه‌ دار روی شلوار، گردنبند طرحدار بزرگ، و کفش‌های تخت باله باشد.

گزینه‌ها موجود هستند، و شما فرمول پوشش ناخودآگاهانه‌ای از پیش دارید، اما اگر بلافاصله هیچ ایده‌ای به ذهن‌تان نرسید، به  میز کار بصری خودتان برگردید، و ببینید کدام پوشش‌ها بیشتر از جلوی چشم‌تان عبور می‌کند.

۳- یک فهرست آرزوها تهیه کنید

بهترین راه برای مقابله با غافلگیر شدن در هنگام خرید، تهیه لیست آرزوها است.

یعنی شما با یک برنامه‌ی مشخص از آنچه می‌خواهید، به خرید می‌روید؛ این باعث می‌شود تا یافتن چیزهایی که به کار کمد لباس شما بیایند، راحت‌تر شود.

درست مانند فرمول پوشش، فهرست آرزوها می‌تواند عمومی باشد، مثل یک جفت جین طرح‌دار، یا خیلی خاص، مثل یک تاپ آستین سه ربعِ پایین چیندار راه راه.

آنقدر خاص‌اش کنید که در موارد تصمیمات اجتناب‌ناپذیری که می‌گویید: «خب، شاید» کمک‌کننده باشد، اما نه آنقدر خاص که نتوانید هیچ چیزی پیدا کنید که با تصویر ذهن شما همخوانی داشته باشد.

 

هرچند وقت یک بار کمد لباس خود را بررسی کنید و همان پروسه ای که در آغاز این مقاله درباره آن صحبت شد را تکرار کنید.

گاهی سلیقه در استایل بر اساس احساسات ما تغییر میکنند، پس خود را محدود به یک نوع استایل، پالت رنگی و … نکرده و گهگاهی به کمد لباس خود تنوع بدهید تا همواره با سبک شما هماهنگ باشد.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ

 

برای مطالعه بیشتر و جامع تر در مورد انواع استایل مقاله زیر را مطالعه نمایید: 

استایل چیست؟ انواع استایل زنانه و مردانه و کاربردهای آن ” 

درباره نویسنده

نیلوفر ترابنده

نیلوفر ترابنده

دیدگاهتان را بنویسید

Registration

رمز خود را فراموش کرده اید؟

تهران مدا