پوشش زنان در دهه ۱۹۶۰

نیلوفر ترابنده
نوشته شده توسط نیلوفر ترابنده

مُد در دهه ۱۹۶۰ میلادی نسبت به دهه های پیش از آن با سرعت بیشتری به سمت سبک کژوال حرکت کرد. پوشش زنان در این دهه شامل سه ترند عمده می شد:

ادامه پوشش زنانه و محتاطانه دهه قبلی، استایل های جوان پسندانه مری کوانت و پوشش الهام گرفته از عصر فضا.

لباس های آستین دار مینی در دهه 60

در این مطلب از مجله تهران مدا با پوشش روزمره خانم ها در این دهه بیشتر آشنا می شوید.

تا سال‌های میانی دهه‌ی ۱۹۶۰، لباس‌های زیر ساده شده بودند و به شکلی درآمده بودند که ما امروز می‌شناسیم: سوتین‌هایی نوک‌تیز که مدتی بود مد شده بودند، و شورت‌هایی از جنس مواد مختلف و با رنگ‌ها و طرح‌های گوناگون، که معمولا برای راحتی بیشتر، کشی بودند.

در دهه‌ی ۱۹۶۰، دنیای مد با ظهور سبکی جوان‌پسند در لباس‌ها متحول شد. جوان‌ها دیگر مثل پدر و مادر میانسال خود لباس نمی‌پوشیدند، و ظاهری کاملا تازه برای خودشان می‌ساختند.

لباس های دهه 1960 با نقوش اسلیمی

طراحان جوان بریتانیایی در این زمینه با طراحی دامن و پیراهن‌های کوتاه پیشتاز بودند. این مد به سرعت به آمریکا نیز رسید. پیراهن‌های ساده‌ی کوتاه تقریبا راسته که در پایین کمی گشادتر می‌شدند، مانند بومی خالی برای طراحی‌های جسورانه و رنگارنگ بودند.

یکی از ابتکاراتی که بیش از هرچیز به محبوبیت دامن‌های کوتاه کمک کرد، ارائه‌ی شلوارهای استرچ و جوراب شلواری بود. جوراب‌شلواری چند سال پیش از آن ابداع شده بود، و برای تبلیغ و معرفی آن گفته می‌شد که لباسی «آزادی‌بخش» است که همه را از بندجوراب و بند شلوار بی‌نیاز می‌کند.

علاوه بر این، حالت کشسان بافت و نخ‌های استفاده شده در آن باعث آزادی حرکت بود. جوراب‌شلواری‌ها ساده، شیک، و مستقل بودند.

و همزمان با افزایش محبوبیت، طراحی و رنگ‌های آنها به بیشتر به سمت طرح‌های انتزاعی و تقلیدی می‌رفت.

کفش‌ها که مناسب ظاهر جوانانه بودند، تخت یا پاشنه‌کوتاه بودند. گوشواره‌ها طرح‌هایی جسورانه داشتند.

آرایش ملایمی که مد بود شامل رژ لب و سایه‌ی چشم کمرنگ بود. مارک یاردلی لندن دو مدل اسطوره‌ای، توییگی و جین شریمپتن را به عنوان مدل‌های آرایش به استخدام خود درآورده بود و نام این سبک آرایشی را «چهره‌ی لندنی» گذاشته بود.

مژه‌های مصنوعی محبوبیت بی‌سابقه‌ای پیدا کرده بودند. مردم دهه‌ی ۱۹۶۰ شیفته‌ی اندیشه‌ی پیشرفت شده بودند و همه چیز، از جلوگیری از بارداری تا سفر به فضا، به نظر امکان‌پذیر می‌رسید.

درآمد قابل استفاده‌ی مردم به آنها امکان خرید اشیای ترندی و کم دوام را می‌داد و مدها به سرعت تغییر می‌کردند. تمایل شدید به نوآوری حتی باعث شد در دوره‌ای کوتاه، لباس‌های کاغذی مد شوند.

دوره، دوره‌ی خوش‌بینی بود.

درباره نویسنده

نیلوفر ترابنده

نیلوفر ترابنده

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Registration

رمز خود را فراموش کرده اید؟

تهران مدا