پوشش بانوان در جنگ جهانی اول

نیلوفر ترابنده
نوشته شده توسط نیلوفر ترابنده

نوع پوشش در هر دوره از تاریخ مستقیما از عوامل مختلف تاثیر می پذیرد. عواملی که باعث به وجود آمدن ترندهای مد می شوند.

شناخت نوع پوشش در هر دوره ای میتواند به طراح لباس در تشخیص ترندهای هر دوره و همینطور در طراحی مجموعه های مستقل تاثیرگزار باشد.

در این مطلب از مجله تهران مدا با اجزای پوشش زنان در دوره جنگ جهانی اول بیشتر آشنا می شوید.

زنانی که در دوره جنگ جهانی اول زندگی می کردند اولین نسلی بودند که استفاده از کرست را کنار گذاشته و به جای آن  از زیرپیراهنی  استفاده می کردند.

زیرشلواری ها مانند دوران قبلی دیگر در قسمت پیش باز نبود و از یک زیرپیراهنی بلند برای پوشاندن قسمت شکم و روی آنها استفاده می شد.

جوراب ها در اون دوره به صورت ماشینی از جنس پشمی، ابریشمی یا پنبه بافته می شدند.

دامن ها کوتاه تر و جوراب ها نازک تر شده بودند و در این دوره بود که خانم ها برای اولین بار شروع به شیو کردن پاها کردن.

جوراب ها در زیر زانو به وسیله بند جورابی کشی و به وسیله سگک محکم شده و یا به وسیله ساسبند هایی که به یک کمربند در زیر لباس وصل می شد ثابت میماندند.

 

از بلوز و دامن بیشتر به عنوان فرم لباس روزمره استفاده می شد و بلوز های نازک پنبه ای از دوره ی ادواردین به این دوره آمده و همچنان رواج داشتند.

 

در این دوره حضور زنان در صنعت و کارخانجات بیشتر شد،در نتیجه دامن ها آزاد تر و کوتاه تر شده بودند تا مانع کار کردن و راه رفتن خانم ها در محیط کار نباشند.

فرم دامن ها ساده و شیک بود و روی آنها از برش ها و تزیینات جالب مثل جیب استفاده می شد که در عین کاربردی بودن ظاهری زیبایی هم به لباس داده و در آن زمان مد روز بود.

همینطور دگمه ها  در جاهای مختلف و بیشتر اوقات به صورت نما روی لباس به کار می رفت.

یک سنجاق سینه ظریف در قسمت یقه بلوز بسته می شد که ظاهر منظم تری به بلوز میداد.

مدل مو ها نسبت به قبل ساده تر شده بودند و بعضی خانم ها موها را در قسمت کنار گوش کوتاه می کردند تا وقتی موها از پشت بسته می شوند، کوتاه به نظر برسد.

کوتاه تر شدن دامن ها باعث شد تا به کفش ها توجه بیشتری شود و در نتیجه مدل های مختلفی از کفش های پاشنه دار وارد بازار شد.

در دوران قبل که از کرست در زیر لباس استفاده می شد ، نیاز به گرم کردن بیشتر بدن نبود و خانم ها بعضی اوقات از یک شال روی شانه ها استفاده می کردند .

حالا در این دوره و با کنار گذاشتن کرستها، کت و ژاکت به عنوان جایگزینی برای گرم کردن بدن ضرورت پیدا کرد و  همینطور استفاده از ژاکت بافتنی نسبت به شال آزادی بیشتری در هنگام فعالیت و حرکت در کارخانه و تولیدی ها و همینطور فعالیت های ورزشی به بدن می داد.

 

 

درباره نویسنده

نیلوفر ترابنده

نیلوفر ترابنده

دیدگاهتان را بنویسید

Registration

رمز خود را فراموش کرده اید؟

تهران مدا