هنر مینیمال و طراحی لباس

مریم نادری
نوشته شده توسط مریم نادری

هنر مینیمال واکنشی در مقابل پاپ آرت است. پاپ از لغت popular است که به معنی آن چیزیست که مورد پسند عموم قرار گیرد. پاپ آرت به دنباله ی تفکر تجمل گرا آمد و به ایت فکر دیدی مردمی داد و سعی بر کم کردن مصرف گرایی و سوق دادن مردم به واقعیت ها بود؛ آنقدر واقعی که در لباس وارهول میتوانید تصویر قوطی های کنسرو را ببینید.

minimalism

هر چه کمتر بهتر

آن چیزی که در هنر همواره وجود دارد، حرکت و تحول از نقطه ای به نقطه ی دیگر یا به عبارتی اوج گرفتن و سقوط در باورهای مختلف است. اگر در تاریخ دقیق بنگرید متوجه فراز و فرود های زیادی در آن می شوید.

مثلا دوران تجمل گرایی باروک تا دوره ای پوچ چون دادا. عموم این فراز و فرود ها و تغییرات به دلیل واکنش مردم نسب آنچیزیست که در زمان حال رواج دارد.

هنر به انجا رسید که همگان متوجه شدند که ” کمتر بیشتر است”(Less is more).

این جمله هم خستگی مردم و مشتریان هنر های مجلل را نشان می دهد و هم نشان دهنده ی ماندگاریِ سادگیست. سادگی ذهن را خسته نمیکند و این فرصت را میدهد تا استایل را تغییر دهیم، پس باعث مانگاری میشود.

پس این قدم را میتوان به دلیل شرایط اجتماعی در نظر گرفت.

در معنای سادگی اینطور میتوان گفت: سادگی، کم کردن این چیز به المان های لازم و مهم آن است.

از دلایل دیگر رو آوردن مردم به مینیمالیست میتوان به شرایط اقتصادی نیز اشاره کرد؛ چرا که توجه به پارچه ها، لباس ها و استایل های لوکس هزینه بر است ولی یک استایل مینیمال میتواند هزینه را شدیدا کاهش داده و کمد لباس شما را شامل لباس هایی کند که استایل کردن آن ها همیشه شیک است.

ارزش های هنر مینیمال در لباس به سیلوئت های ساده تر ولی خاص، برش های متفاوت و شیک، رنگ های کم و حتی یک دست و راحتی بودند. همه ی این ویژگی ها باعث می شدند تا لباس ها از حالت های ترندی خود فاصله بگیرند و یک استایل مینیمال ماندگاری بیشتری داشته باشد.

تفکر تک رنگ، برش ساده:

این تفکر اولین بار در کالکشن های طراحان ژاپنی از جمله Yohji Yamamoto دیده شد که نقش بزرگ و موثری بر ترند های جهانی مد داشت. یکی از ویژگی هایی که تفکر مینیمال  Yohji Yamamoto را نشان می دهد.

لباس های unisex او بود؛ او دوست دارد استایل مردانه را برای زنان طراحی کند.

کم کم حس افراط و تفریط در گوشه کنار دنیای مد حتی در high fashion دیده شد.

این حرکت ژاپنی ها یک دموکراسی بزرگ مینیمال را در دهه ۱۹۸۰ در سراسر دنیا ایجاد کرد. هنگامی که Yohji Yamamoto, Issey Miyake و Rei Kawakub هفته مد پاریس را در دست گرفتند تفکر سرسختانه ی آن ها در استفاده از تنها یک رنگ، لباس های نامتقارن و نگاه روشنفکرانه ی آن ها آشکار شد.

این تفکر که از ۱۹۷۰ میان هنرمندان دیده میشد سرانجام در ۱۹۹۰ همه گیر شد؛ نگرانی مردم دیگر بی لباسی نبود بلکه پوشیدن زیاد بود.

Jil Sander در سال ۱۹۷۳ و ۱۹۷۵ تفکر مینیمال خود را در runway ها به نمایش گذاشت ولی با مخالفت زیادی روبه رو شد، چراکه مد در آن زمان لباس ها فاخر با تزئینات زیاد بود و نگاه روشنفکرانه ی او درک نمی شد. ولی به مرور زمان سادگی مجلل او در حدود ۱۹۹۰ مورد توجه قرار گرفت.

به همین ترتیب مد از حالت تجمل گرای افراطی خود به سادگی رفت. این سادگی در سیلوئت لباس ها، رنگ انتخاب شده برای پارچه، اکسسوری مورد نظر برای استایل کردن و غیره به خوبی به چشم می خورد.

در آمریکا سه طراح بزرگ Michael Kors ، Calvin Klein و Marc Jacobs وارد عرصه ی لباس های مینیمال شدند.

برای مثال، Michael Kors کار خود را در۱۹۸۰ راه اندازی کرد و در ۱۹۹۰ به خاطر برش های ساده، تفکر روشنفکرانه، لباس ها ساده ولی مجلل خود بسیار زبان زد و معروف شد.

دیگر طراحان تفکر مینیمالیست:

Issey Miyake:

طراح لباس ژاپنی. او به خاطر استفاده از تکنولوژی، تفکر نو معروف است.

Ann Demeulemeester:

طراح لباس بلژیکی

Martin Margiela:

طراح لباس بلژیکی و موسس خانه Maison Margiela

جهانی شدن تفکر ساده:

از طرفی مد و پول ارتباط تناتنگی دارند، پس بحران های اقتصادی سال ۲۰۰۸ باعث شد این حرکت ساده زیستی تبدیل به یک ترند جهانی شود و در همه جای مصرف  و خرید جای خود را پیدا کند. “کمتر، بیشتر است”.

به این ترتیب همه ی طراحان، در عرصه های مختلف، به دنبال سادگی، کیفیت بهتر و کالایی کارآمد تر بودند.

از طرفی در سال های جدید، با بالا رفتن هوش اجتماعی، مردم نگران آیده ی نسل جدید نیز هستند. به همین دلیل اکنون در کشور های پیشرفته به مواردی چون بازیافت بسیار توجه می شود.

چرا همچنان مینیمال؟

لباس های این سبک به مصرف کنندگان خود کمک میکند که همیشه بتوانند به راحتی لباس های موجود در کمد لباس خود را با هم ست کنند.

آیا فرهنگ تاثیر گذار است؟

هر تفکری بر اساس تغییر روش زندگی مردم است و هر ترندی که زاییده ی یک تفکر است ارتباط تنگاتنگی با فرهنگ یک ملت دارد. به همین دلیل ترند مینیمال ممکن در فرهنگ برخی کشوری های تجمل گرا همچون هند، خیلی مورد پذیرش مردم قرار نگیرد.

برای مطالعه بیشتر و جامع تر در مورد انواع استایل مقاله زیر را مطالعه نمایید: 

استایل چیست؟ انواع استایل زنانه و مردانه و کاربردهای آن ” 

درباره نویسنده

مریم نادری

مریم نادری

دیدگاهتان را بنویسید

Registration

رمز خود را فراموش کرده اید؟

تهران مدا