لباسهای هوایی حسین چالایان

فرزانه آریازاده
نوشته شده توسط فرزانه آریازاده

بازگشت به فرستنده

نامه ای  پوشیدنی، لباسی نوشتنی.

قابل شستشو قابل پوشیدن و با سایز آزاد.

لباسی ساخته شده از کاغذ که درون یک پاکت پست هوایی تا شده و قرار گرفته است .به راحتی می توانید نوار روی پاکت را باز کنید و آنرا بپوشید.

و یا اینکه روی لباس برای دوستتان پیامی بنویسید و آنرا پست کنید.

ایده ای که حسین چالایان از زمانی که یک دانشجو بود روی آن کار می کرد.

لباسهای هوایی حسین چالایان

و در مجوعه ای که برای فارغ التحصیلی اش ارائه کرد از آن استفاده نمود و بعد از آن مجموعه ای که تمام لباس های آن از کاغذ بود را تولید کرد.

مجموعه شامل کتهایی با چاپهای قدیمی چیت گلدار ولباسهای ساده و مابقی با چاپ نوارهای آشنای پست هوایی بودند. Bjork یکی از آنها را در آلبوم ۱۹۹۵ خود پوشید.

لباس-های-هوایی-حسین-چالایان

او می گوید: من خیلی مشتاقم ایده هایی که سناریو تکرار شونده دارند را پیدا و خلق کنم جایی که مردم نسبت به لباس و نتیجه نهایی آن عکس العمل نشان می دهند تعامل بین تولید کننده و مصرف کننده.

شما نمی دانید که مردم قرار است چه چیزی روی آنها بنویسند این فقط یک ماده ی خام اولیه است که فرستنده و گیرنده مضمون آنرا مشخص می کنند.

لباس می تواند از مسیر هدفش خارج شود و من از انجام این ابتکار لذت می برم.

مثل اینکه دانه ای را که نمی دانی چیست بکاری نتیجه کار جالب خواهد بود.

این یک روش خلاقانه در کار است اینکه یک موقعیت را بوجود بیاوری و بعد خودت کنار بروی و نتیجه را مشاهده کنی.

این لباسها در یک تور جهانگردی هم بودند در نمایشگاه هایی از توکیو تا استانبول ظاهرشدند گالری باربیکان در لندن و دردسامبر ۹۹Musee Des Art یک نمایشگاه کامل در پاریس را به آنها اختصاص داد.

دو لباس روی یک میز ثابت شده بودند تا بازدید کنندگان بتوانند نظرات خود را روی آنها بنویسند و در یک پروژه دیگر در پاریس این لباسها را به تعدادی شاعر دادند و از آنها خواستند که روی آنها شعرهایشان را بنویسند و سپس این شعرهای پوشیدنی در ویترین فروشگاه لوکس Colette به نمایش در آمدند.

حسین چالایان با همکاری شرکت چاپ و بسته بندی Artomatic تعداد محدودی از این لباسها را تولید کرد. تا کنون فقط ۲۰۰ عدد از آنها تولید شده است.

لباسها از متریالی به نام Tyvek که نوعی کاغذ ضد آب هستند تولید شده است چالایان می گوید : زمانی که در سنت مارتینز دانشجو بودم و در حال آزمایش چسباندن کاغذ روی پارچه و یافتن جایگزینی برای آن بودم آن را کشف کردم و کمی بعد از آن او کاغذ پاکت را کشف کرد و این شروعی بود برای رابطه ی طولانی مدت او با تولیدات Du pont

چالایان می گوید من می خواهم لباسهای متفاوتی را که بتوان آنها را پست کرد توسعه بدهم و در نهایت علاقه مند به تولید انبوه و فروش آنها با قیمت مناسب و ارزان هستم.

هر کدام از لباسها همراه کیت و برچسب های راهنمای استفاده هستند.لباسهایی که می توانید آنها را مطابق سلیقه شخصی سازی کنید ، هرگونه که دلتان میخواهد ببرید و به هم بچسبانید .

او می گوید دلم می خواهد بدانم که در طول سفرهوایی چه اتقاقی برای آنها خواهد افتاد.

حسین-چالایان

“شبیه به این هست که سایه خودتان را ارسال کنید”

لباسهای پست هوایی حسین چالایان اولین بار درسال ۱۹۳۹ به عنوان نشانه تعلق خاطر به جایی دیگر در عین حال نماینگر جدایی مادر از فرزند ارائه شدند.

سری مجموعه پست هوایی در چهارمین نسخه خود به صورت تی شرت هایی بود که داخل پاکت ارسال می شدند و در فرایند بازکردن پاکت بخشی از بسته بندی به عنوان نشانه ای از حضور و یا عدم حضور شخصی بر روی تی شرت ها باقی می ماندند.

در مقاله ای در ۱۹۹۳ حسین چالایان طراح مد نوشته شد:

دیالوگی بین هنر و مد

لباسهای پست هوایی حسین چالایان که درون پاکت تا خورده و آماده ارسال است و از فرستنده می خواهد که روی آن بنویسد.

این لباسها بیانگر کشش عاطفی است شبیه به لباسی که ما را ناگهان به یاد شخصی که از ما دور است یا خاطره ای می اندازد.

این لباسها نشان دهنده ی قدرت داستان گویی مد و کنجکاوی مفهومی طراح هستند.

درباره نویسنده

فرزانه آریازاده

فرزانه آریازاده

۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Registration

رمز خود را فراموش کرده اید؟

تهران مدا