۱۲ کتاب ضروری برای طراحی لباس

مهرنوش نیک پی
نوشته شده توسط مهرنوش نیک پی

با گسترده تر شدن دنیای مجازی و اینترنت ، دسترسی به منابع مختلف آسان تر شده است اما با این حال نباید از اهمیت کتاب ها غافل شویم .هر مهارت و شغلی که داشته باشیم نیاز داریم اطلاعاتمان را در آن زمینه به صورت مستمر افزایش دهیم.

دنیای مد هم از این قاعده مستثنی نیست.

یک طراح لباس باید رابطه ی خوبی با هنر داشته باشد و سعی کند روز به روز اطلاعاتش را با مطالعه ی کتاب هایی در همین زمینه افزایش دهد .

در این مقاله شما با 12 کتاب طراحی لباس حرفه ای و مرتبط با حرفه ی طراحی لباس آشنا می شوید. وجود هر کدام از این کتاب ها در کتابخانه هر طراح لباس امری ضروری است.

1-  کتاب طراحی لباس “تصویرسازی مد و لباس” اثر بینا ابلینگ (انتشارات جمال هنر)

اولین و شاید مهم ترین مهارتی که یک طراح لباس باید داشته باشد، توانایی پیاده کردن ایده اش بر روی کاغذ است. تا بتواند طرحی که در ذهنش می باشد را نشان دهد. به همین دلیل یک طراح باید به خوبی اندام انسان را بشناسد تا بتواند ایده اش را روی مانکن طراحی کند.

بینا آبلینگ یکی از مهم‌ترین چهره‌های مد و هنر، در بسیاری از دانشگاه های مُد از جمله پارسونز و موسسه مد و تکنولوژی تدریس کرده است. این کتاب شامل هفت فصل است که تصویر سازی فشن از ساده ترین حالت یعنی طراحی اندام تا طراحی لباس های مختلف کودک و مردانه ،همراه با تکنیک های رنگ آمیزی پیشرفته و …. آموزش داده شده است.

کتاب-طراحی-لباس

۲-  کتاب طراحی لباس “تاریخ هنر”اثر ارنست گامبریج (انتشارات نی)

یکی از معروف ترین کتاب هایی که در زمینه ی هنر نوشته شده ،کتاب هنر ارنست گامبریچ است و به جرات  می توان گفت راهنمای کاملیست برای شناخت هنردر طول تاریخ . شما در این کتاب از اولین تجربه ی انسان در نقش پردازی داخل غارها تا آخرین آثار هنری معاصر جهان اطلاعات بدست می آورید.

وعلاوه بر لذت بردن ،اطلاعات مهم و ارزشمندی را فرا می گیرید.  این کتاب در عین جامع بودن،خیلی ساده و شیرین نوشته شده و همین موضوع دلیلی برای محبوبیت این کتاب در بین تمام خوانندگان علاقمند به دنیای هنر، در تمام گروه های سنی شده است.

کتاب-طراحی-لباس-تاریخ-هنر-ارنست-گامبریچ

۳-  کتاب طراحی لباس “راهنمای جامع پارچه برای طراحان مد و لباس” اثر گیل بو (انتشارات جمال هنر)

نویسنده در این کتاب درباره انواع پارچه های موجود در جهان و خصوصیات آنها ،با جزئی ترین حالت ممکن سخن گفته است. ازبافت پارچه ها گرفته  تا لباس هایی که با آنها میتوان تولید کرد و حتی نحوه ی نگهداری انواع پارچه. همچنین درباره ی نحوه ی نشست پارچه های مختلف روی بدن توضیح داده است که از موضوعاتی است که هر طراح لباسی بدون شک باید بداند. این کتاب مرجع کاملیست برای طراحان لباس، تا با دنیای جذاب پارچه ها و ویژگی های آن ها آشنا شوند.

کتاب-طراحی-لباس-راهنمای-جامع-پارچه-برای-طراحان-مد-و-لباس

۴-  کتاب طراحی لباس “مد” اثر جیل مارتین (انتشارات آوند دانش)

اینکه چه لباس هایی و در چه رنگهایی بپوشیم که مناسب انداممان باشد یکی از دغدغه های مهم هر شخصی است. این کتاب طراحی لباس شما را در این زمینه به خوبی راهنمایی می کند تا بتوانید با اعتماد به نفس کامل به بهترین شکل لباس بپوشید. با خواندن این کتاب لباس هایی را خریداری خواهید کرد که در حین زیبا و شیک بودن،مناسب تیپ بدنیتان است. علاوه بر این به شما کمک می کند که  سبک شخصی مخصوص به خودتان را پیدا کنید. استفاده خلاقانه از اکسسوری ها و ست کردن آنها با انواع لباس نمونه ی دیگری از مطالب مفید این کتاب است. این کتاب میتواند یک راهنمای اولیه برای اشخاصی باشد که به تازگی وارد دنیای مد شده اند.

کتاب-طراحی-لباس-مد-اثر-جین-مارتین

۵-  کتاب طراحی لباس “فلسفه مد” اثر لارس اسوندسن ( انتشارات بازاریابی)

لارس اسوندسن در این کتاب یک نگاه انتقادی به مقوله ی مد دارد ولی این به معنی محکوم کردن آن نیست. نویسنده در این کتاب طراحی لباس سعی دارد تا نگرش مخاطب را نسبت به مد تغییر دهد تا بتواند  به یک استقلال نسبی دست پیدا کند. شما در این کتاب درک بهتری از فلسفه ی پیچیده ی مد پیدا می کنید و پاسخ هایی را درباره ی مد  دریافت خواهید کرد که دورازانتظارتان است . این کتاب شامل ۹ فصل است که میتواند روی دانش و بینشتان  نسبت به مد تاثیرگزار باشد.

کتاب-طراحی-لباس-فلسفه-مد-اثر-لارس-اسوندسن-مجله-اینترنتی-تهران-مدا

۶-  کتاب طراحی لباس “دیزاین” اثر جان هکست ( انتشارات مشکی)

اثری که یک طراح خلق می کند زمانی ماندگارخواهد شد که توجه و دقت قابل توجهی در پیدایش آن صرف کرده باشد در این صورت می توان گفت ناپایدار و زود گذرنخواهد بود.، این کتاب یکی دیگراز کتاب های ضروری برای هر طراح لباس است.

دیزاین واژه ایست که همه می شناسند ولی درواقع  پرازابهام است.

شما در این کتاب با مفهوم دیزاین، تکامل تاریخی دیزاین ، ارتباطات ، هویت ها و… به خوبی آشنا می شوید و از اهمیت آن دردنیای مدرن به درستی آگاهی پیدا خوهید کرد.

کتاب-طراحی-لباس-دیزاین-اثر-جان-هکست-مجله-تهران-مدا

۷-  کتاب طراحی لباس ” ۸۰۰۰ سال تاریخ پوشاک اقوام ایرانی” اثر مهرآسا غیبی (انتشارات هیرمند)

این کتاب خیلی عمیق و مفصل، به چگونگی شکل گیری پوشش انسان از همان سال های ابتدایی یعنی دوران باستان، تا پوشش در دوره اسلامی پرداخته است. در شکل گیری لباس هر دوره، تاریخ نقش پر رنگی را ایفا می کند به همین دلیل نویسنده در ابتدای هر فصل خلاصه ای از تاریخ هر دوره بیان کرده تا خواننده را ازاهمیت و اثرگذاری تاریخ در پوشاک هر دوره، آگاه سازد.  همچنین وجود  تصاویر مختلف سیاه و سفید و رنگی هر دوره، کمک شایانی به خواننده می کند تا درک بهتری از مطالب داشته باشد. یکی از مزیت هایی که این کتاب ۱۳ بخشی دارد این است که درباره ی اصطلاحاتی که درهر فصل از کتاب به کار رفته ،توضیح داده شده که همین نکته باعث درک بهترمطالب می شود.

کتاب-طراحی-لباس-هشت-هزار-سال-تاریخ-پوشاک-اقوام-ایرانی-مجله-اینترنتی-تهران-مدا

۸-  کتاب طراحی لباس “۵۰۰۰ سال پوشاک زنان و مردان جهان” اثر روت ترنر، ویل کاکس (انتشارات توس)

از دیگر کتاب ها از مجموعه ی ” کتاب برای طراح لباس ” اثر روت ترنر می باشد; این کتاب مرجع کاملی ازپوشاک مردان ، زنان و کودکان را ارائه می دهد که از ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد تا سال ۱۹۵۸ را در برمی گیرد. شما در این کتاب پی می برید که انسان تنها برای محافظت از سرما و گرما لباس نمی پوشیده و دلایل دیگری نقش داشته است. این کتاب به نگاه تیز بینانه ی طراح کمک شایانی میکند چرا که از ویژگی های لباس پادشاهان ،مادها رومی ها و حتی لباس های دیور و شنل با جزئیات توضیح داده شده است.

کتاب-طراحی-لباس-پنج-هزار-سال-پوشاک-زنان-و-مردان-جهان

۹- کتاب طراحی لباس “هنر رنگ ”  اثر یوهانس ایتن ( انتشارات یساولی)

رنگ زندگیست” .دنیا بدون رنگ معنایی ندارد .مطمئنا همه ی کسانی که دستی در هنر دارند با این کتاب به خوبی آشنا هستند . قطعا میتوانیم بگوییم  که رنگ عضوی جدانشدنی هر طراح است. دانش رنگشناسی و تسلط روی مبانی رنگ از مهارتهایی است که هر طراح لباسی باید کسب کند. یوهانس ایتن در این کتاب به زبانی ساده از رنگ شناسی و تئوری رنگ ها سخن گفته و مارا با دنیای جذاب رنگ ها بیشتر آشنا می کند.

کتاب-طراحی-لباس-هنر-رنگ-اثر-یوهانس-ایتن

۱۰-  کتاب طراحی لباس “پوشاک در ایران زمین”  اثر جمعی از نویسندگان ایرانی و خارجی ( انتشارات امیرکبیر)

مسلما هر طراح لباس در هر نقطه ای از جهان باید اطلاعات نسبتا جامعی درباره ی تاریخ پوشاک کشورش داشته باشد تا بتواند لباسی طراحی کند که هم با فرهنگ کشورش در تناقض نباشد وهم طراحی هایش اصالت داشته باشد.

این کتاب از پوشاک ایران در دوره های مختلف سخن گفته است. از پوشاک مادها گرفته تا پوشاک در دوران پهلوی. همچنین درباره لباس های محلی تمام اقوام ایرانی مثل کردی ،بلوچی ، بختیاری و… توضیح داده است.این کتاب طراحی لباس راهنمای نسبتا جامعیست برای شما تا با پوشاک ایران در دوره های مختلف تاریخی آشنا شوید.

کتاب-طراحی-لباس-پوشاک-در-ایران-زمین

۱۱- کتاب طراحی لباس “۵۱۰۰ واژه ضروری پارچه و لباس” نوشته جمعی از نویسندگان (انتشارات جمال هنر)

یک طراح لباس علاوه بر داشتن مهارت ، لازم است با لغات تخصصی مرتبط با لباس و پارچه ، به خوبی آشنا باشد.

این کتاب طراحی لباس شامل لغات ضروری و کاربردی در حوزه های مختلف لباس،پارچه،کیف،کفش،اکسسوری و جواهرات است که از انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی ترجمه شده است.

کتاب-طرا-ی-لباس-۵۱۰۰-واژه-ضروری-پارچه-و-لباس

۱۲- کتاب طراحی لباس “استایلینگ” اثر جکلین مک اسی، کلر باکلی (انتشارات جمال هنر)

بدون شک هر طراح لباس باید با واژه های استایل ، استایلینگ و همچنین استایلیست آشنا باشد. برای اینکه طراح بتواند لباسی را که طراحی کرده به بهترین نحو ارائه دهد تا زیبایی آن را دو چندان کند، باید توانایی هماهنگ کردن لباس با انواع مختلف اکسسوری را داشته باشد تا ترکیبی عالی برای ارائه به مخاطب خلق کند.

این کتاب طراحی لباس شامل شش فصل است که شما را  با مفهوم استایلینگ و بخش های مربوط به آن آشنا می کند.

پیشنهاد شما چیست؟ چه کتابهایی میتواند به این لیست اضافه شود؟

مقالات زیر نیز به شما در زمینه طراحی لباس کمک خواهد کرد :

در زمینه انواع استایل مقاله مفید و کاربردی زیر را مطالعه نمایید:

درباره نویسنده

مهرنوش نیک پی

مهرنوش نیک پی

۱۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Registration

رمز خود را فراموش کرده اید؟

تهران مدا