ویروس کرونا و ترندهای مُد

نیلوفر ترابنده
نوشته شده توسط نیلوفر ترابنده

اگر برای این ویروس جهانی نمادی وجود داشته باشد، ماسک صورت است. البته در کنار محلول ضد عفونی کننده!

در نمایش مد لباس ورزشی کوایدان یین پنگ Qiaodan Yin Peng در طی هفته مد در سال ۲۰۱۴ در چین، چهره مدل ها با ماسک پوشانده شده بود.

ماشا ما Masha Ma ، طراح لباس چینی در نمایش بهار ۲۰۱۵ در پاریس صورتها را با نقاب استراوسکی مزین کرد.

فیوچرFuture و دخترش برای جوایز BET awards سال ۲۰۱۷ برای اجرای آهنگ «Mask Off»، چهره خود را  مزین به سنگ های درخشان کردند. زویی دوپری Zoe Dupree، طراح لباس یانگ تاگ، برای نخستین بار استایل «smog couture» را به دنیای مد معرفی کرد.

در سه سال اخیر، برندهایی مانند Off-White، Bathing Apeو فندی Fendi ماسک‌های صورت  را در هفته های مد ارائه کرده‌اند. گوچی ماسکی برای بیلی آیلیش  Billie Eilish ساخت تا آن را با ظاهر سر تا پا گوچی در مراسم گرمی Grammys به صورت بخشی از پیامش، (بدنم متعلق به خودم است) بپوشد.

کم‌تر از یک ماه پیش، سلبریتی‌ها و مدل‌ها شروع به پست کردن سلفی‌هایی با ماسک در رسانه‌های اجتماعی، بیشتر در هواپیما و برخی در خیابان کردند.

بلا حدید Bella Hadid در پرواز میلان کلاه فدورا و ماسک صورت طبی پوشید. گوئینت پالترو در راه پاریس ماس تنفسی ایرینیوم نیمن ایکس پوشید.

با شیوع جهانی ویروس کرونا، ماسک طبی نه تنها به سلاحی انتخابی بلکه به یک از محبوب ترین اکسسوری ها تبدیل شد.  زمان زیادی طول نکشید تا ماسک واقعاً به یک ترند تبدیل شود.

در سراسر یوتیوب و اینستاگرام، اینفلوئنسرهای حوزه زیبایی شیوع کووید-۱۹ را به چالشی آرایشی بدل کرده‌اند و در ویدیوهای خود آرایش هایی سازگار با این ترند جدید را آموزش می دهند.

اکثر «استایل های آرایشی الهام گرفته از ویروس کرونا» بر روی آرایش چشم تمرکز می‌کنند، زیرا ماسک‌ها نیمی از صورت را می‌پوشانند.

اینفلوئنسرها می‌گویند که انگیزه شان از اینگونه پست ها این است که از فالوورهای خود بخواهند موارد ایمنی را رعایت کنند، اما برخی کاربران رسانه‌های اجتماعی احساس می‌کنند که این محتواها به نحوی از ماهیت جدی شیوع این ویروس می‌کاهد.

بسیاری نیز روی کنایه موجود در پذیرش پوشیدن ماسک‌های صورت به عنوان یک ترند  و استفاده از آن‌ها به عنوان اکسسوری‌ مد روز تأکید کرده‌اند، آن هم در حالی که زنان مسلمان که از پوشیه استفاده می کنند، پیوسته مورد حمله و انتقادهای گوناگون قرار می‌گیرند.

درباره نویسنده

نیلوفر ترابنده

نیلوفر ترابنده

دیدگاهتان را بنویسید

Registration

رمز خود را فراموش کرده اید؟

تهران مدا