چگونه مودبرد درست کنیم؟

نیلوفر ترابنده
نوشته شده توسط نیلوفر ترابنده

دستیابی به الهام و ایده برای پروژه‌های طراحی لباس یک چیز است، و ساماندهی و تبدیل آن به مبنایی منسجم برای خلقِ یک کالکشن شگفت‌انگیز و متمایز برای مخاطبین و مشتریان چیزی کاملا متفاوت.

مودبُردِ مد چیست؟

مودبُردها، کلاژهایی فیزیکی یا دیجیتالی هستند که به عکس‌ها،پارچه ها، متریال، متن، و دیگر عناصری که نمایانگر سبک طرحِ نهایی طراح لباس است نظم می‌بخشند. مودبُردها نه تنها در طراحی لباس بلکه در حوزه های دیگر از جمله طرح‌های مربوط به برندسازی، طراحی محصولات، طراحی وبسایت، و انواع دیگری از پروژه‌های طراحی استفاده شوند.

 

مودبُردِ مد باید به‌عنوان چکیده‌ای از یافته‌ها، پیش از شروعِ مرحله‌ی طراحی لباسهای کالکشن ایجاد شود. موفقیتِ یک مودبُرد در گروی انتخاب، ویرایش و چیدمان درست متریال است.

عناصری که همگی باید با تم کلی که این صفحه قصدِ انتقالِ آن را دارد همخوانی داشته باشند.

در صورتیکه برای مشتری یا مجموعه مشخصی طراحی لباس انجام میدهید، مودبردها میتوانند در انتقال ایده ها و خلاقیت شما به مشتری بسیار تاثیرگذار باشند.

مودبُردِ مد همچنین می‌تواند به‌عنوان ابزاری برای تازه‌کردنِ ذهن استفاده شود. در تمام مدت فرآیندِ طراحی می‌توانید دوباره به سراغش بروید و چیزی جدید کشف کنید، و همچنین می‌توانید مجموعه‌ای خلق کنید که از لحاظ بصری جذاب و به یک اثر هنری تبدیل شود.

قبل از ساختنِ مودبُردِ مد به این نکات توجه کنید:

– چه پیغامی را می‌خواهید منتقل کنید؟

– آیا تصاویرتان را از لحاظ انسجام با هم هماهنگی دارند؟

– پیش از جمع بندی و ساختن نسخه نهایی، برای بهبودِ کارتان چندچیدمان متفاوت با تصاویر مختلف را  امتحان کنید.

– کاستن و افزودن و تغییرِ رنگ‌های تصاویر پیش از استفاده می‌تواند برای ارائه طرحی بهتر مفید باشد. اگر نیاز بود برای بهبود کیفیت عکس‌ها را اسکن کنید و با فتوشاپ اصلاحشان کنید.

– اگر نیاز بود تصاویر برگزیده‌ی خود را افزایش دهید.

– روی هم قراردادنِ تصاویر و دسته‌بندیِ آنها به شیوه‌های مختلف می‌تواند به شما در ارزیابیِ گزینه‌های طرح کلی نهایی کمک کند.

– با درنظرگرفتنِ فضای منفیِ حداکثر بر روی صفحه اجازه بدهید تصاویرتان نفس بکشند.

چگونه یک مودبُردِ مد بسازیم؟

هنگام ساخت مودبُردِ مد، سادگی نکته‌ای کلیدی برای انتقال شفاف پیغام به شما و مخاطبتان است.

ابعاد مودبُردِ شما وابسته به کاربرد آن است. اگر قرار است از آن در یک استودیوی طراحی استفاده شود اغلب ابعاد خیلی بزرگی دارد، اما می‌توانیدبا توجه به فضایی که دارید از ابعاد انتخابی خودتان استفاده کنید، پس قاعده خاصی در انتخاب ابعاد مودبرد وجود ندارد.

 

مودبُرد باید شامل عناصرِ کلیدی زیر باشد:

  1. پالت ‌رنگی

رنگ‌های مورد نظرِ شما برای طراحی لباس باید به وضوح خود را در نمونه‌رنگ‌ها یا تصاویر  موجود در مودبرد نشان دهند. برای این کار می‌توانید از پارچه‌ها، کارتهای رنگ‌بندیِ نقاشی، کارتهای رنگ‌بندیِ شرکت پَنتون، یا رنگ‌هایی که خودتان می‌سازید استفاده کنید.

هر نمونه‌رنگی که انتخاب می‌کنید باید با رنگ‌های موجود در عکس‌ها و دیگر اجزای مودبرد همخوانی داشته و مرتبط باشد. باشد.

  1. پارچه و بافت

بهتر است از پارچه هایی روی مودبرد استفاده کنید که قصد دارید برای طراحی لباس های کالکشن مورد نظر به کار ببرید.

همچنین بُریده‌ها، چاپ‌ها و هر تزیینِ دیگری را می‌توانید به کار ببرید. نمونه‌های ملموس در انتقال و پرورشِ ایده‌های در حال گسترش نقش مهمی دارند.

  1. تمِ اصلی

اکثر مجموعه‌ها مبتنی بر یک تم اصلی هستند، که می‌تواند بصری، حسی یا نوشتاری باشد. جستجوی تم و تعریف آن بر روی مودبُرد بهخلق یک کالکشن منسجم کمک میکند.

این تم همچنین عنصری ضروری برای مورد قبلی، یعنی انتخاب مواد و بریده‌ها، و نیز برای جزئیاتِ احتمالیِ طرح است.

  1. بازار هدف

اگر لباس های طراحی شده توسط شما  برای جامعه هدف مشخصی در نظر گرفته شده است، شناختِ خصوصیات و جزییات مورد علاقه مشتریِ نهایی به ساخت مودبُرد با کیفیت تر کمک می‌کند.

بهره‌گیری از سلیقه و علاقه‌ی مشتری می تواند در خلق یک مودبُردِ مدِ متمرکز و در نهایت طراحی محصولاتی پرفروش تاثیرگزار باشد.

  1. کلمات کلیدی و متن

الهام  و ایده های جدید می‌تواند از هر منبعی به سراغتان بیاید.  این ایده ها گاهی آنها بصری هستند، گاهی ممکن است همراه با کلمات باشند، و حتی گاهی صرفاً کلمات هستند.

می‌توانید به مودبُردِ خود پاراگراف‌هایی کوتاه یا کلماتی توصیفی بیافزایید که تم یا داستانِ این مجموعه را به مخاطب انتقال دهند.

جملات گاهی می‌توانند تاثیرگزارتر از تصاویر باشند چرا که به ذهن اجازه جستجوگری داده  و به خلاقیت این فرصت را می‌دهند تا از محدودیت‌ها فراتر برود.

 

  1. استایلینگ

این مورد کاملاً وابسته به بازار هدف و مرتبط با روش کار  و سبک منحصر به فرد هنرمند یا مشتری است. انتخاب آرایش مو و صورت و اکسسوریهای مکمل برای به وجود آوردن مود و فضای مورد نظر از اجزایی هستند که همگی به آفرینشِ یک تصویر ایده‌آل برای مجموعه‌ی شما کمک کرده و به هویت کار عمق می‌دهد.

نهایی‌کردنِ مودبُرد

پیش از نهایی کردن مودبردتان به نکات زیر توجه کنید:

-انجام پژوهشِ بیشتر در صورت نیاز

– تحلیل تصاویر انتخاب‌شده

– مشخص کردن تمی که قصد انتقال آن را دارید

– تصمیم‌گیری در مورد نحوه ارائه به صورت فیزیکی یا دیجیتال

– انتخاب متریال مناسب

– روش چیدمان

 

روشهای ارائه مودبرد

در شیوه‌ی فیزیکی کارِ شما بر روییک سطح مثل کاغذ، مقوا و … نمایش داده می شود. در این روش مطمئن شوید که پیش از چسباندنِ نهایی عکس‌ها چند نقطه‌ی راهنما روی صفحه مشخص کرده‌اید.

از سوی دیگر، شیوه‌ی دیجیتال به ما این امکان را می‌دهد که متریال خود را اسکن کنیم. در این حالت می‌توانید از فتوشاپ  یا نرم افزارهای دیگر استفاده و چیزهایی به کارتان بیافزایید.

اگر می‌خواهید ابعاد یا رنگِ کار را تغییر دهید یا افکت خاصی به  تصاویرتان اضافه کنید، در روش دیجیتال، انتخاب های بیشتری دارید.

ساخت مودبُردها، چه دیجیتالی و چه فیزیکی، برای طراح لباس قدمی مهم در خلقِ سبکِ طراحیِ منسجم در هر پروژه‌ای به حساب می‌آیند.

صرف زمان کافی برای ساخت مودبُرد می‌تواند منجر به یک کالکشن لباس متفاوت و موفق شود.

 

درباره نویسنده

نیلوفر ترابنده

نیلوفر ترابنده

دیدگاهتان را بنویسید

Registration

رمز خود را فراموش کرده اید؟

تهران مدا