سالگرد جهانی انقلاب مُد و حادثه ای که دنیا را تکان داد

فاطمه روشن پور
نوشته شده توسط فاطمه روشن پور
انقلاب مد

امروز ۲۴ آوریل است، در چنین روزی در سال ۲۰۱۳ حادثه دلخراش فروپاشی ، منجر به کشته شدن ۱۱۳۸ نفر و زخمی شدن عده زیادی شد.

بعد از این حادثه بسیاری از مردم به این امر توجه کردند که لباس‌هایی که بر تن دارند تحت چه شرایطی تهیه می‌شود.

۶ ماه پس‌ازآن هشتگی تحت عنوان #inside out توسط کریستی ترلینگتون، لیویا فرث، امبر والتا راه افتاد و اولین اقدام حمایتی آغاز شد. دراین کمپین از مردم دعوت شد که لباس‌های خود را برعکس بپوشند تا با دیده شدن برچسب آن‌ها از محل دوخت لباس مطلع شوند؛ و این توئیت جهانی شد.

در سال ۲۰۱۵ در سالروز این حادثه هشتگ #whomademyclothes در بین ۷۶ کشور رایج شد و در همان سال ویدئو“۲€ T-shirt_A social experiment”  بالای ۶.۵ میلیون بازدید داشت و جایزه کن را دریافت کرده و در سال ۲۰۱۸ جایزه بهترین فیلم مد سبز را در جشنواره مد میلانو را از ان خود کرد.

در سال ۲۰۱۶ روز انقلاب مد به هفته انقلاب مد مورخ ۸ تا ۲۴ آوریل مبدل شد؛ و اولین جلسه برای شفاف‌سازی شرکت‌های جهانی مد در مورد موضوعات اجتماعی و زیست‌محیطی در سراسر زنجیره تولید پوشاک در پارلمان انگلیس آغاز شد.

و بار دیگر ۷۰ هزار نفر در سرتاسر جهان #whomademyclothes در رسانه‌های اجتماعی گذاشتند؛ و برندهایی همچون Zara, Massimodutti ,G-star و… باتصاویری از کارگران خود با هشتگ #imadeyourclothes به مخاطبان پاسخ دادند؛ و هرساله برندها و خرده‌فروشان بیشتری به این کمپین می‌پیوندند؛ اما واتسون یکی از افراد مشهوریست که به این کمپین پیوست.

و سالانه افرادی همچون طراحان، نویسندگان، دانشگاهیان، تاجران، سیاست گذاران، کارگران و … به این کمپین می‌پیوندند تا در جهت تغییر امور سیستم صنعت مد سهیم باشند.

طبق چشم‌انداز آن‌ها ارزش مردم، محیط‌زیست، خلاقیت و سود یکسان است؛ و به علت سود بیشتر نباید به مردم و محیط‌زیست آسیبی برسد. این اشخاص رابط بین مردم و سازمان‌ها برای اطمینان از تهیه ایمنی، تمیز و عادلانه پوشاک هستند و معتقدند این کار با اتحاد و همکاری میان کشاورز تا مصرف‌کننده عملی خواهد شد.

آنها می کوشند تا آینده‌ای اخلاقی‌تر و پایدارتر برای مد ایجاد کنند و بجای اینکه به مردم احساس گناه بدهند به آن‌ها تشخیص انجام کار بهتر در جهت تغییر مثبت کمک میکنند. این افراد خود را معترضان طرفدار مد می‌نامند چون عاشق مد هستند و می‌خواهند این صنعت یک نیروی مثبت در حال پیشرفت باشد.

انقلاب مد توسط دو نهاد جداگانه در انگلستان رسیدگی می‌شود.

Fashion revolution CIC و بنیاد انقلاب مد:

آن‌ها با رسیدگی کارهای دفاتر خود در جاهای مختلف و تیم‌های داوطلبانه به امور تولید و مصرف پوشاک رسیدگی می‌کنند.

بنیاد انقلاب مد فعالیت خود را به‌صورت خیرخواهانه انجام می‌دهد؛ و فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی و آگاهی بخشی از انقلاب مد و رویدادهای عمومی در این زمینه را بر عهده دارد.

Fashion revolution CIC شرکت غیرانتفاعی است که کارهای تبلیغاتی و سیاسی را انجام می‌دهد تا اطمینان حاصل شود که شفافیت سازی و مسئولیت جهانی این زنجیره تأمین می‌شود.

این دو نهاد گروه‌های مختلف را در زیرمجموعه خود ساماندهی و مدیریت می‌کنند.

علاوه بر این اقدامات #houlternative از سال ۲۰۱۵   جنبشی جدید بود در جهت خریدن پارچه‌ها و لباس‌های دست‌دوم و یا تغییر کاربری لباس‌ها یا ترمیم لباس تا اثرات منفی ناشی از تولیدات را کاهش دهند.

از سال ۲۰۱۴ در مدارس و دانشگاه‌ها مصادف با هفته انقلاب مد مسابقاتی همچون عکاسی، پوستر سازی، تحقیق از روش‌های تولید و… در این زمینه برگزار می‌شود تا سیستم آموزشی از این حادثه آگاه بوده و برای فعالیت در این زمینه ترغیب شود.

درباره نویسنده

فاطمه روشن پور

فاطمه روشن پور

دیدگاهتان را بنویسید

Registration

رمز خود را فراموش کرده اید؟

تهران مدا