داستان بیژن پاکزاد، از گرانترین بوتیک دنیا تا اتومبیل های سفارسی

مریم نادری
نوشته شده توسط مریم نادری

در کنار برند های خارجی معروف خوب است نام چند برند ایرانی تبار را نیز بدانیم. بیژن پاکزاد، که با نام تجاری بیژن معروف شده است، برندیست که توسط خود بیژن پاکزاد در سال ۱۹۷۶ تاسیس شد.

بیژن اصلیت ایرانی داشت. او به گفته ی خانواده در سال ۱۹۴۴ به دنیا آمد در صورتی که در رسانه ها تولد او در سال ۱۹۴۰ به ثبت رسیده است. او در سال ۲۰۱۱ بر اثر سکته ی مغزی درگذشت.

شروع کسب و کار

پدر او کارخانه داری ثروتمند بود که بیژن را برای تحصیل در رشته مُد به ایتالیا فرستاد. او به مدت ۷ سال در فلورانس مشغول طراحی لباس های مردانه بود. پس از مهاجرت به لس آنجلس، نام تجاری بیژن را در سال ۱۹۷۶ تاسیس کرد. طبق گفته ی او، آمریکا نقش به سزایی در کمک به وی برای نشان دادن حس و علاقه ی خود داشت.

او از همان ابتدا بوتیکی لوکس افتتاح کرد که به عنوان “خانه ی بیژن” بین زبان ها معرف شد. نماد این برند رنگ زرد خاصی است که در طراحی های بیژن نیز قابل مشاهده است. مشتری های او افراد معمولی نیستند، بلکه افرادی چون رئیس جمهورها، چهره های سیاسی و یا افرادی با جایگاه اجتماعی بالا، مشتری بیژن هستند که برای خرید از این برند باید وقت قبلی بگیرند.

عطر بیژن

بعد از لباس مردانه، در سال ۱۹۷۹ اولین عطر مردانه و در سال ۱۹۸۷ اولین عطر زنانه، وارد نام تجاری بیژن شد. عطر بیژن به خاطر داشتن شکلی گرد و خاص بسیار زبانزد شد. بعد ها جواهرات ولباس های ورزشی لاکچری مردانه نیز به لباس های بیژن اضافه شد.

چیزی که مهم است این است که تنها لباس های لوکس بیژن باعث معروفیت او نبود بلکه تمام المان های “خانه ی بیژن” ،دست به دست هم، او را معروف کرد.

طراحی اختصاصی خودروهای گران قیمت

درسال ۲۰۰۸، برند بیژن با کارخانه ی بوگاتی قردادی امضا کرد. طبق این قرارداد بیژن، شروع به کار بر جزئیات این ماشین ها کرد، و برای مشتری های خاص خود، رویه هایی از جنس چرم، که عموما به رنگ زرد هستند، طراحی کرد.

بعد از فوت ناگهانی بیژن، “خانه بیژن” به دست نیکلاس پاکزاد، پسر ۱۹ ساله ی او افتاد. نیکلاس به خاطر ذوق جوانی توانست، برند پدری خود را به سمت جوان پسندانه تر شدن و ترندی شدن پیش ببرد که این برای برند بیژن موفقیت چشمگیری را به همراه داشت، زیرا باعث جذب میلیونر های جوان شد.

ویژگی های لباس های بیژن

خیلی از این لباس ها با دست دوخته شده یا کار دست در آن دیده میشود.

چرم های استفاده در لباس هایی بیژن از چرم طبیعی کروکدیل هستند که یکی از مشخصه های چرم های این برند است.

لباس های بیژن رنگ های متفاوت و قابل توجهی دارند که طبق گفته ی خود این برند مشتری ها دقیقا دنبال همچین چیزی هستند.

لباس های بیژن گران ترین لباس مردانه های دنیا هستند.

بیژن لباس هایی با جنس های متفاوت را برای مشتری های خود با توجه به ملیت و آب و هوای جایی که زندگی میکنند، تولید میکند.( عموما این خدمات در کالکشن های اختصاصی وجود دارند.) و این نکته توجه بی حد و اندازه برند به مشتری را نشان میدهد.

از ویژگی ها اخلاقی بیژن

بیژن فردی مشتری مدار بود که به گفته ی خود علاقه ی چندانی به داشتن کارمند های زیاد همچون برند ورساچه نداشت.

او از همان ابتدا همرا با بوگاتی خود به بوتیک خود میرفت. این ماشین، با رنگ زرد خود توجه بسیاری از افراد خاص را جلب کرد؛ و برای بسیاری انتخاب اول یک فرد برای همچین رنگی کمی غیر عادی بود و همین امر بیژن را خاص میکرد. امروزه رنگ زرد، نمادی از برند بیژن است.

یکی از ویژگی های برند بیژن که در مطالع ی زندگی پایه گذار آن نیز به خوبی مشهود است، صبر و قدم گذاری با دقت در طول مسیر برندسازی است. بیژن هدف های خود را دنبال کرد. او خواهان برندی لوکس با مشتری هایی خاص بود که جمعیت اندکی از جامعه را تشکیل می دهند.

در مصاحبه ها با بیژن، او همواره بر کیفیتی تاکید میکند که مشتری تنها در برند او میتواند پیدا کند و قبل از آن در هیچ جای دیگری ندیده و هیچ مثالی از آن ندارد.

درباره نویسنده

مریم نادری

مریم نادری

دیدگاهتان را بنویسید

Registration

رمز خود را فراموش کرده اید؟

تهران مدا