آف وایت، برندی برای دل های جوان

امینه محمدی
نوشته شده توسط امینه محمدی

Off_white برند هشت ساله ای که بیشتر از آنکه تصورش را بکنید محبوب است. تفاوت این برند را در مشتریانش که تقریبا قشر جوان آن را تشکیل میدهند، میتوان یافت.

ویژگی اساسی این برند در جملاتی است که همراه با مقداری طنز روی محصولات نوشته میشوند. این برند با سن کمی که دارد یکی از برندهای موفقی است که با برندهای قدیمی صنعت مد در رقابت است.

خلاقیت و نگاه نو ویرجیل ابلو این برند را به یکی از متمایزترین برندها تبدیل کرده است. برندی که بسیار مورد توجه افراد مشهور است.

اسنیکر های Air Prestos نایک که توسط ابلو پایه گذار این برند طراحی و در تابستان ۲۰۱۸ رونمایی شدند، بیشتر از ۲۵۰ هزار بار در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شدو دست یافتن به آنها بسیار سخت بود.

اگرچه این برند در سال ۲۰۱۲ تأسیس شده اما محبوبیت آن چیز جدیدی نیست.

ممکن است موفقیت سریع off-white برای مخاطب کنجکاو دنیای مد گیج کننده و مبهم باشد اما نکته  اصلی در این است:

« همه چیز در نقل قول هاست» و همینطور« همه چیز طعنه آمیز است و اصلی ترین عنصر طراحی قابل شناخت در لباس ها علامت های درشت استفاده شده در جملات است.»

یک پیراهن مشکی که کلمات «پیراهن کوچک مشکی» روی آن نوشته شده است.

 

یک بند کفش روی یک جفت کفش ورزشی ۷۰۰دلاری که کلمه بند کفش در علامت های نقل قول روی آن نوشته شده است.

 

یک شال گردن که کلمه «شال گردن» در علامت نقل قول روی آن نوشته شده است.

 

Off_white لباس های زیادی تولید می کند که احتمالا شما آن را به عنوان برند لباس های مد روز میشناسید اما  این مجموعه به خاطر چیزهای دیگری مانند سویشرت های ورزشی ۱۰۰۰ دلاری، قاب های گران قیمت گوشی موبایل، همکاری و مشارکت های های پرزرق و برقی که به صنعت فروش کفش های ورزشی میلیارد دلاری کمک میکند و مبلمان به ظاهر آزمایشگاهی آن هم معروف است.

۲۰۰۲ سالی بود که ویرجیل ابلو ( پسر۲۲ ساله ی اهل ایلینوی، فرزند بزرگ والدین مهاجر غنایی) از دانشگاه Wisconsin از رشته ی مهندسی عمران فارغ التحصیل شد و همچنین در همین سال با کانیه وست آشنا شد و شروع به طراحی آثار خود و ساخت آلبوم های هنری کرد.

ابلو به طور همزمان مدرک کارشناسی ارشد معماری خود را از موسسه ی فناوری ایلینوی دریافت کرد.

ابلو و  کانیه وست در تابستان ۲۰۰۹ ،در مجموعه فندی با هم شروع به همکاری کردند، گفته شده که آنها تقریبا اجازه ی انجام هیچ کاری را نداشتند اما این باعث صمیمت در دوستی آنها شد. ابلو به طور رسمی در سال ۲۰۱۰  عنوان مدیر خلاق برند کانیه وست را به دست آورد( این خود به تنهایی او را تبدیل به یک پیشرو در عرصه ی هنر کرد)

اولین پروژه ی بزرگ عمومی ابلو با وست در راستای هنر، در آلبوم مشترک وست و Jay-Z  بود.

در سال ۲۰۱۲  ابلو یک بوتیک به نام Pyrex vision با محوریت بر مفهمومی که وایرال شد را راه اندازی کرد؛سوء استفاده ای بسیار هوشمندانه از موقعیت موجود.

خرید لباس های کژوال و ارزان champion  و لباس های تخفیف خورده و فروخته نشده رالف لورن و سپس چاپ های سیلک اسکرین با طرح های گرافیکی بسیار ساده ی ابلو روی این محصولات و  فروش آنها به قیمت صدها دلار؛ سال بعد ابلو برند خود را به نام off_white  تأسیس کرد.

همکاری Off_white با نایک در سال ۲۰۱۷  برای طراحی دوباره ی ده تا از پرفروش ترین اسنیکرهای کلاسیک این کمپانی؛ اساسا هیچ واژه ای برای توصیف محبوبیت و دشواری در دستیابی و خرید این کالکشن وجود نداشت.

قیمت اولیه از حدود ۲۰۰ دلار شروع می شد. به نظر میرسد بیشتر کفش های موجود به دست افراد معروف افتاد و در حال حاضر قیمت بازخرید این اسنیکر ها بالاتر از ۱۰۰۰ دلار است.

 

در سال ۲۰۱۸  ابلو به عنوان مدیر هنری بخش مردانه ی Louis Vuitton انتخاب شد.

سه ماه بعد ابلو یک مجموعه نایک را به طور ویژه برای سرنا ویلیامز طراحی کرد ، دیگر همکاری های دیگری که او در همان ۱۲سال انجام داد عبارتند از:

Champion, Le Bon Marche, Selfridges, SSENSE, KM20, The Double F, Gore_Tex, Browns, Timberland, Burton, Jimmy Choo, Chrome, Hearts, Vivendii, Rimowa, Hirshleifers, IKEA, Kith, Equinox, A_Cold_Wall, Burton, Grog, Sunglass Hunt.

ابلو برای همکاری با Hiroshi Fujiwara یک گیره ی پول طراحی کرد که شبیه کارت اعتباری بود.

الکس کاسترو، تصویرساز The Verga می گوید:« تمام قدرت Off_white  در علامت نقل قول است» او در ادامه طی یک فرایند عاطفی بسیار پیچیده به قالیچه ای که ابلو طراحی کرده است و روی آن نوشته است « برو کنار» واکنش نشان میدهد:

« در نگاه اول به نظر مبهم می آید و سپس شروع به فکر کردن راجع به طنز آن میکنید و بعد به جامعه و قوانینی که در آن زندگی میکنید، سرمایه داری، هنجارها و هرآنچه که شما را کنترل می کند… و اما باز هم به این فکر میکنید که یک جورهایی او باز هم مبهم است.

از آنجا که این محصولات بسیار ساده ودردسترس است، خیلی از جوان های طرفدار استایل خیابانی ممکن است فکر کنند عمیق تر از آنچه که در واقع است می باشد؛ مانند سریال ریک و مورتی که باعث می شود مردم احساس کنند که باهوش هستند، اما آیا در واقع دارد درباره ی سرمایه  داری و جامعه چیزهایی میگوید که قبلا گفته نشده است؟ احتمالا نه.»

 

Off-White بسیار بزرگ است ـ این موضوع غیرقابل بحث است ـ و بهترین توضیح درباره ی این برند می تواند محصولاتش باشد:

 

چکمه های چرمی سفید بالای زانوی ۱۰۰۰ دلاری ریحانا که روی آن تا بالای ساق پا نوشته است« برای پیاده روی» ( به نقل قول) در حالی که آن ها را برای رفتن روی استیج و اجرا در یک کنسرت خصوصی برای مدیران لیبیل در مهمانی کریسمس Top Dawg پوشیده بود.

کفشهای Off_white  و نایک جان مایر که آنها را به یک برند آنلاین اینترنتی داد تا آن ها را به روش Tie-Dye رنگ کنند.

 

کفش های شفاف ساق بلند کانورس و Off_white  یوتیوبر مشهور Weirdo Brad Hall از آنها انتقاد کرد و گفت: « روی پای راست نوشته « چپ » و روی پای چپ نوشته « راست » ممکن است این مغز من را دوباره برنامه ریزی کند، هنور مطمئن نیستم که برای این کفش ها آماده باشم.»

دامن لایه لای بلند با رنگ زرد نئونی که بیانسه در پایان تورش یک بار آن را پوشید.

 

درباره نویسنده

امینه محمدی

امینه محمدی

دیدگاهتان را بنویسید

Registration

رمز خود را فراموش کرده اید؟

تهران مدا