چگونه طراح لباس شویم؟

چگونه-طراح-لباس-شویم
kassandra2550
نوشته شده توسط

اگر دوست دارید طراح لباس بشید احتمالا تو بچگی به جای اینکه با بقیه همبازی بشین، مشغول لباس درست کردن برای عروسکهاتون بودین یا موقع نقاشی کشیدن با‌ این موضوع که لباس آدم‌های تو نقاشی چه شکلی و چه رنگی باشه سرگرم می شدید یا مثلا وقتی ده سالتون بود اولین بوتیک یا مزون لباس رو در منزل راه انداختین و خانواده و دوست و آشنا رو مجبور کردید ازتون لباس بخرن.
شاید هم هیچ کدوم  از این ماجراها رو تجربه نکردید و یک جایی از زندگیتون به این نتیجه رسیدین که به دنیای مد علاقه دارید و دلتون می‌خواد طراح لباس یا اکسسوری باشید و پیشرفت کنید.

بیایید هدفتان از طراح لباس شدن را به سه بخش تقسیم کنیم:

  •  بروید دانشگاه، فارق التحصیل بشوید، کارآموزی کنید، یک رزومه درست‌و‌حسابی برای خودتان درست کنید و بعد هم دنبال کار بگردید و در یک شرکت به عنوان طراح لباس مشغول به‌کار بشوید.
  • کسب‌وکار خودتان را راه بیاندازید و به صورت مستقل کارکنید.
  • به عنوان فریلنسر، به صورت آزاد و پروژه‌ای با شرکت‌های مختلف کار کنی برای راه دوم و سوم حتما نیازی ندارید به  دانشگاه  بروید اما باید دست به کار شوید و  خودتان دانش و توانایی‌هاتون را در زمینه‌های مختلف بالا ببرید.

 در این پست در مورد این مهارتها صحبت می شود.

                                                                      www.happyshappy.com

نکات مهمی که یک طراح لباس در مورد طراحی و تصویرسازی فشن باید بداند :  

که شامل طراحی فیگور، طراحی لباس روی اندام‌های مختلف و تصویر‌سازی فشن با تکنیک‌های مختلف مثل ماژیک، آب‌رنگ، مدادرنگی و‌غیره می‌شود. به هدفتان نگاه کنید. اگر دوست دارین کسب‌وکار خودتان را راه بیاندازید شاید نیاز نباشد تصویر‌سازی فشن را خیلی حرفه‌ای و استادانه بلد باشید. می‌توانید تمپلت‌های آماده فیگورهای فشن را از کتاب فروشیها تهیه کنید (پیشنهاد میکنم  مقاله  ۱۲ کتاب ضروری برای یک طراح لباس را مطالعه نمایید ) و یا‌ از قسمت دانلود رایگان سایت دانلود کرده و کشیدن لباس روی اندام را تمرین کنید و یاد بگیرید که لباس را با اجزای کامل چطور درست روی اندام طراحی کنید. مهارت دیگری که لازم است در‌زمینه طراحی یاد بگیرید کشیدن فلت لباس است. فلت لباس مثل این می‌ماند که لباس را روی زمین پهن کردید و از بالا به آن نگاه می‌کنید. حتی اگر کسب‌وکار خودتان را داشته باشید لازم است توانایی کشیدن فلت لباس را خوب بلد باشید. اگر تصمیم دارید به صورت فریلنس و یا به صورت تمام‌ وقت برای مجموعه‌های دیگر کار کنید و همینطور برای‌ اینکه یک پورتفولیوی حرفه‌ای داشته باشید، نیاز دارید تا تصویرسازی فشن را خوب یاد بگیرید. مسلما در مراحل اولیه یک ارائه قوی و حرفه‌ای می‌تواند روی صاحبان کسب‌وکار تاثیر مثبتی داشته باشد و نظرشان را جلب کند. همینطور اگر به صورت فریلنس کار می‌کنید و تصمیم دارید رزومه تصویریتان را روی وبسایت یا فضای مجازی بگذارید و کارتان را معرفی کنید، قطعا داشتن مهارت کافی در‌زمینه تصویرسازی فشن برای شما ضروری است.

Elle Magazine

 پروسه طراحی لباس

که شامل تمام مراحل از زمان شکل‌گیری یک ایده تا اجرای نهایی لباس می‌شود.

شاید پیش خودتان بگویید: من نیازی ندارم این کار را انجام بدهم، من کلی ایده دارم که همه آنها را با جزییات در ذهن دارم و هروقت بخواهم می‌توانم در موردشان توضیح بدهم.  ایده برای شروع خیلی خوب است ولی همه‌چیز نیست.
شما در پروسه طراحی ایده‌ای که در ذهن دارید روی کاغذ می‌آورید، پرورشش می‌دهید، ایراد‌هایش را برطرف می‌کنید، شاید جزییات جدیدی به آن اضافه کنید و در‌نهایت از همان ایده یک کالکشن کامل طراحی کنید. شاید از ایده اولیه  ایده‌های جدیدی به ذهنتان برسد و لازم بدانید، متدهای متفاوتی را مطالعه کنید و به واسطه آن ایده لازم بشود که در زمینه‌های جدیدی مطالعه داشته باشید و اطلاعاتتان را بالا بروید.
در دانشگاه، تازمانی‌که فارق التحصیل بشوید چندین واحد در‌زمینه طراحی لباس می‌گذرانید و پروسه طراحی را از ایده و اسکچ تا طراحی مود برد و کالکشن سازی تجربه می‌کنید و در‌نهایت به صورت پروژه آخر ترم ارائه می‌دهید.

چه محصل دانشگاه باشید و چه تصمیم به گدراندن دوره های آزاد طراحی لباس داشته باشید، سعی کنید متدهای مختلف طراحی را امتحان کرده و با استفاده از پالت‌های رنگی متنوع، در سبک‌های متفاوت و برای فصل‌های مختلف کالکشن طراحی کنید و ذهنتان را به چالش بکشید.
تصور کنید که برای مزون‌ها، مجموعه‌های پوشاک و تولیدی‌ها با سلایق جوراجور و محصولاتی در رنج قیمت‌های متفاوت باید لباس طراحی کنید. به این صورت در آینده امکان قبول پیشنهادهای کاری بیشتری را خواهید داشت.

             http://warrenmars.com

شناخت رنگ

چرا مطالعه مبانی رنگ مهم است؟ به این خاطر که رنگ در تصمیم خرید مشتری تاثیر مستقیم دارد.
استفاده درست از انرژی رنگ‌ها و به وجود اوردن تعادل رنگی یکی از کلیدی‌ترین عوامل در طراحی لباس به شمار می آید.
اگر لباسی به نظرتان بی‌نقص باشد اما از ترکیب رنگهایی که در آن استفاده‌شده خوشتان نیاد، آیا حاضرین آن را بخرید؟  در صورت خرید هم شاید یکی دوبار بیشتر از آن استفاده نکنید و در آخر گوشه کمدتان خاک بخورد. درون هر رشته هنری که فکرش را بکنید باید مبانی رنگ را یاد بگیرید.
یکی از کتاب‌های خوب در  زمینه طراحی لباس ، کتاب هنر رنگ یوهانس ایتن است. در این کتاب می‌توانید در مورد مباحث مهمی مثل چرخه رنگ، ارزش‌های رنگی، رنگ‌های مکمل، تعادل و تنالیته مطالعه داشته باشید.
در دانشگاه معمولا همان ترم‌های اول مبانی رنگ را می‌گذرانید، با ابعاد مختلف این علم آشنا می‌شوید و به صورت عملی در این زمینه تمرین می‌کنید. به مطالعه تئوری اکتفا نکنین و سعی کنید حتما این دانش را در طراحی‌ به صورت درست عملی به‌کار برده و تمرین کنید.

طراحی تکنیکی

که شامل طراحی فلت محصول و توضیحات تکنیکی و تصویری مرتبط با طرح است که در اصطلاح به آن تک پک هم گفته می‌شود. برای هر پروژه طراحی باید طرح فلت تک تک لباس‌های کالکشن را بکشید و برای جزییات مد نظرتان در لباس شناسنامه تعریف کنید. همانطور که در بخش طراحی گفته شد، یعنی اینکه تصور کنید وقتی لباس روی زمین به صورت صاف پهن بشود چه شکلی به خود میگیرد. شناسنامه تکنیکی، راه ارتباط شما با بخش نمونه دوزی و تیم اجرایی است پس به عنوان یکی از مراحل کار شما به عنوان طراح لباس یک آیتم ضروری محسوب می‌شود. نمونه‌های شناسنامه لباس و طراحی تکنیکی را می‌توانید با جستجو در اینترنت پیدا کرده و ببینید.

پارچه شناسی 

پارچه یکی از ابزارهای اصلی طراح برای ابراز خلاقیت است.  این پارچه‌ها هستند که فکر و ایده نهایی شما را به مخاطب و مشتری انتقال می‌دهند.
دانشجوهای طراحی لباس معمولا واحدهای پارچه شناسی و بافت را در دانشگاه می‌گذرانند اما اگر انتخاب شما کلاس‌های آزاد یا مطالعه شخصی است، پارچه شناسی و مطالعه در مورد تکنولوژی بافت را در الویت‌ قرار داده و سعی کنید دانشتان در این زمینه همیشه به روز باشد.
ترکیب پارچه‌ها را مطالعه کنید.  به پارچه فروشیها سر بزنید و پارچه‌های مختلف را لمس کنید و بافتشان را از نزدیک بررسی کنید. بعضی از پارچه فروشیها اگر از آنها درخواست کنید سمپل یا یک تکه کوچک از پارچه‌ها را در اختیارتان می‌گذارند.
از این سمپل‌ها می‌توانید برای تمرین استفاده کرده و سعی کنید با توجه به آن پارچه‌ها ایده پردازی کنید و برایشان لباس طراحی کنید.

نرم افزار مخصوص یک طراح لباس

نرم افزارهای ایلستریتور و فتوشاپ از شرکت ادوبی از نرم افزارهای ضروری برای یک طراح لباس محسوب می‌شوند. نرم افزارهای جایگزین یا طراحی سه‌بعدی و نرم افزارهای پیشرفته‌تر را می‌توانید در مراحل بعدی یاد بگیرید ولی تسلط داشتن به نرم افزارهایی که ذکر شد، برای یک طراح لباس باهدف کار در صنعت پوشاک امروز ضروری است. نرم افزارهای جمینی و گربر از نرم افزارهای الگوسازی هستند که در‌حال‌حاضر بیشتر مجموعه‌های پوشاک با آنها کار می‌کنند، اگر علاقه دارید بهتر است این نرم افزارها را با شرکت در دوره‌های آزاد یاد بگیرید. در‌نهایت هرچقدر مهارتتان در‌زمینه نرم افزارهای مرتبط بیشتر باشد، ارائه حرفه ای تری می‌توانید ارائه دهید.

طراح لباس چه الگوسازی و دوختی را باید بداند ؟

این بخش هم تا‌حدودی بستگی به هدفتان دارد اما حتی اگر دوست دارید کسب‌وکار مستقلی داشته باشید و افرادی را استخدام کنید تا کار الگوسازی و دوخت و اجرای کارهایتان را انجام بدهند لازم است خودتان این مهارتها را کسب کنید تا بتوانید صحبتهای تکنیکی لازم را با تیم اجرایتان انجام داده و مدیریتشان کنید. هرچقدر دانشتان در این زمینه بیشتر باشد، کنترل بیشتری روی پروسه طراحی تا اجرای پروژه خواهید داشت.برای به دست آوردن تجربه بصری به فروشگاه‌های لباس بروید و کیفیت دوخت لباس‌ها و تکنیکهایی که برای دوخت محصولات مختلف به‌کاررفته را از نزدیک بررسی کنید و توجه کنید در دوخت هر آیتم لباسی چه جزییاتی به‌کاررفته. اگر تحصیلات دانشگاهی طراحی لباس را انتخاب کرده باشید حتما واحد‌های الگوسازی و دوخت را گذرانده و با انواع الگو و روشهای دوخت آشنا می‌شوید. در غیر این صورت می‌توانید کلاس‌های فنی حرفه‌ای و یا آموزشگاه‌های آزاد را انتخاب کنید.
بسته به هدف و نوع کسب و کارتان می‌توانید بعد از گذراندن دوره‌های پایه و پیشرفته الگوسازی و دوخت، دوره‌های تکمیلی مثل مولاژ یا تکنیکهای مربوط به تزیینات لباس را هم بگذرانید.

 پیشنهاد می شود مطالعه : تفاوت بین یک طراح لباس با یک خیاط در چیست؟

تاریخ مد و لباس

بیشتر دانشگاه‌ها واحد‌های تاریخ لباس ایران و جهان را در سیلابس‌ های آموزشی دارند. مطالعه تاریخ لباس به خصوص تاریخ لباس اقوام و در شاخه تاریخ لباس جهان مطالعه تاریخ لباس قرن بیستم برای شما به عنوان یک طراح لباس ضروری است.
شاید شنیدید که مد تکرار می‌شود. اینکه در مورد سبک  و فرم لباسها  در دوره‌های مختلف مطالعه داشته باشید،
می‌تواند به شما در‌زمینه استفاده از عناصر درست و همینطور آشنایی و استفاده از ترند‌ها در طراحی کمک کند. برای‌مثال اگر در مورد لباس اقوام کرد مطالعه کرده باشید و با فرم‌ها، رنگ‌ها و تزیینات مورد‌استفاده در این نوع پوشش آشنایی داشته باشید ممکن است در جایی و موقعیتی باعث به وجود اومدن ایده‌های جدید و نابی برای طراحی یک کالکشن در ذهنتان بشود.
سعی کنید هر روز زمانی را به تحقیق در مورد لباس‌های دوران مختلف اختصاص بدهید و جزییاتی که دوست دارین را جایی ذخیره کنید. شاید بعد‌ها بتونین از آنها برای طراحی الهام بگیرید. برای تمرین می‌توانید یک دوره تاریخی را انتخاب کنید و با توجه به آن دوره یک کالکشن طراحی کنید.
نباید از خودتان انتظار داشته باشید که در مدت‌زمان کمی تمام این مهارتها را یاد بگیرید. به خودتان زمان بدهید، برای آن برنامه‌ریزی کنید و قدم به قدم و با‌انگیزه و تمرین زیاد جلو بروید.
اگر هدفتان داشتن یک کسب‌وکار مستقل است ، برای ندانستن هرکدام از این مهارت‌ها باید افرادی استخدام کنید و به تا این کارها را برای شما انجام بدهند. اگر فریلنسر هستین این توانایی‌ها می‌توانند باعث بشوند تا پیشنهاد‌های کاری بهتری داشته باشید و اگر می‌خواهید برای مجموعه‌ای کار کنید مهارت و دانش بیشتر می‌تواند در پیشرفت کاریتان تاثیر مثبت بگذارد.

استخدام طراح لباس

  •  طراح لباس ستون اصلی در راه اندازی یک خط تولید لباس است.
  • برای یک کسب و کار سود آور شما به یک طراح حرفه ای و مسلط به امور فشن ترندها ، طراحی اسکچ های منحصر به فرد و بهترین انتخاب برای پارچه ی طرح  نیازمندید.
  • یک طراح لباس در تک تک پروسه های خط تولید شما نقش دارد.
  •  استخدام یک طراح حرفه ای در موفقیت خط تولید شما تاثیر بسزایی خواهد داشت.
  • شما می توانید دو نوع طراح لباس استخدام کنید: طراح تمام وقت و یا یک طراح آزاد که از خانه و به صورت دورکاری فعالیت می کند.

به جز این موارد شما میتوانید به جای استخدام یک طراح لباس ، از نرم افزار جهت طراحی ایده های خود استفاده کنید اما این امر مستلزم تسلط کامل

در  استفاده  ازاین نرم افزارها است.

علاوه بر این نرم افزارها، توانایی پیش بینی ترندها ،قابلیت همگام سازی با تغییرات مد و دادن توصیه های لازم در کار به شما را ندارند.
و اینها نشان دهنده ی این است که شما نیازمند استخدام یک طراح لباس مناسب هستید.

2 توصیه مهم برای پیدا کردن طراح لباس مناسب:

  1. از طریق صحبت با افرادی که در این صنعت هستند و در گذشته با طراحان خبره ای کار کرده و آنها را به شما توصیه می کنند.

   2.از طریق سرچ در اینترنت و وب سایتهای مرتبط و عضویت در انجمن های اینترنتی .

نکات مهمی که طراحان لباس باید بدانند :

در هنگام استخدام طراح بودجه ای که برای استخدام در نظر می گیردید دارای اهمیت ویژه ای است و اینکه بدانید نرخ های متداول استخدام طراح چقدر هست و  اینکه از این طراح لباس برای پروژه های تجاری استفاده خواهید کرد و ..

اگرچه مدرک تحصیلی در زمان ارزیابی یک طراح عامل تعیین کننده نیست اما بهتر است از طراحی استفاده کنید که دوره های آموزشی مرتبط را گذرانده باشد.

  در مرحله ی بعدی شما باید سطح تجربه ی طراح لباس را در نظر داشته باشید . قطعا طراحی که سالها در پروژه های مختلف همکاری کرده بهتر می تواند پاسخگوی سختی ها و چالش های کاری باشد.

    نمونه کار طراح لباس همانند رزومه ی طراح است که معمولا شامل نمونه هایی از بهترین کارها اوست. بهتر است نمونه کارها را به دقت بررسی کنید زیرا این نمونه  ها نشان دهنده ی مهارت دانش و خلاقیت طراح است.علاوه بر این از روی این نمونه کارها متوجه خواهید شد که آیا این فرد مناسب همکاری در کار شما هست یا خیر.

  طرح لباس ابزار کار طراح است .پس چگونه کسی که خودش استفاده از این ابزار را نمی داند می تواند برای بقیه توضیح بدهد که چگونه از آن استفاده کنند. حالا متوجه می شوید که چرا طراح لباس شما باید به مهارت های دوخت و دوز مسلط باشد .  طراح کسی است که می تواند طرح هایش را توضیح دهد و آنها را برای سایرین تفسیر کند و در صورتی قادر به این کار خواهد بود که مهارت های دوخت و دوز را بداند.

 این مهم است که طراح لباس شما طرز استفاده از نرم افزارهای طراحی را بداند و قادر باشد درباره ی تکنیک های و نوآوری های به روز در صنعت مد کسب دانش کند.

 یک طراح لباس علاوه بر طراحی اسکچ ها مسول تحقیق درباره ی ترندها در صنعت و استفاده از آنها در طرح هایش نیز هست.بنابراین شما به طراحی نیازخواهید داشت  که علاقه مند به مد و شم مدشناسی خوبی داشته باشد.

پارچه ها نسبت به طرحها نتایج مختلفی رانشان می دهند مثلا ممکن است شما بتوانید در طرحی از پارچه ی پنبه ای استفاده کنید اما به کار بردن پارچه ساتن در همان طرح غیر ممکن باشد بنابراین مهم است که طراح شما شناخت کافی از پارچه ها و نحوه ی استفاده از آنها را داشته باشد.

قبل از استخدام طراح لباس باید مهارت های اورا با درخواست طراحی چندین اسکیچ تست کنید.شما می توانید با این تست توانایی و خلاقیت طراح خود را ارزیابی کنید.

اگر خودتان یک طراح حرفه ای نیستید و یا ازمشاوره یک فرد حرفه ای برای استخدام طراح بهره نمی گیرید بهتر است قبل از انتخاب طراح در مورد او با فرد دیگری نیز مشورت کنید.

بعد از رضایت کامل از مهارتها و توانایی های طراح لباس نیاز هست که قراردادی را مابین خود تنظیم و امضا کنید.این موضوع به این دلیل دارای اهمیت است که تصمیم بگیرید چه کسی حق نشر طرح را داشته باشد و نحوه همکاری به چه صورت خواهد بود.امضای یک قرارداد از کسب و کار شما در برابر هرگونه موارد قانونی محافظت خواهد کرد.

با ارائه دوره های آموزشی و پشتیبانی مناسب به طراح لباس خود جهت بهبود مهارت هایش به کسب و کار خود کمک کنید.

زمانی که طراحی را استخدام می کنید باید مطمئن شوید که برای هرپروژه ای که به او محول می کنید جزئیات کامل را در اختیار او قرار خواهید داد این امر به جلوگیری از اشتباه ، سوء تعبیر و اختلاف نظر با طراحتان کمک خواهد کرد.

شما باید با جوابگویی سریع به سوالات و نیازهای طراحتان از او حمایت لازم را به عمل آورید. سهل انگاری در این امر باعث به تعویق افتادن پروژه های شما شده و در نهایت مسائل ناشی از آن به شما باز می گردد.

درست است که شما ایده های خودتان را دارید و می دانید که چه می خواهید اما به طراح لباس خود نیز اجازه بروز خلاقیت و مهارتهایش را درطرح بدهید تا او بتواند طرح های منحصربه فرد و نبوغ آمیز را به شما ارائه دهد.

وقتی یک طراح تمام تلاش و وقت خود را صرف طراحی منحصر به فردی برای شما می کند این عادلانه است که شما هم تمام هزینه های توافق شده را به موقع به او پرداخت کنید.

مقالات مرتبط :

امتیاز این مقاله :
5/5

درباره نویسنده

kassandra2550

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Registration

رمز خود را فراموش کرده اید؟

تهران مدا